3'ü 1 Arada: Düğün Stresi, Düğün Anksiyetesi, Düğün Öncesi Sendromu

blog

#1

Düğünler hemen herkes için duygusal, yüksek stresli durumlardır. Toplumsal baskıdan, aile dramalarına ( para mevzusunu katmıyoruz bile ), bunalmak çok kolaydır. Anksiyete bozukluğu teşhisiniz varsa, baskıdan stresli veya sinirli olursanız ya da bu deneyimin beklediğinizden biraz daha fazla olduğundan endişeleniyorsanız, evlenmeye ilişkin heyecanınız bir anda sönebilir. İyi haber ise bazı gelişmiş planlama ve profesyonellerden yardımlar ile düğün gününü biraz daha yönetilebilir hale getirmenin yolları vardır.

Düğün gününüzün zihinsel olarak denenmiş yönlerini ele almanın en iyi yolu, kendinizi hazırlamak ve endişelerinizi önceden ele almak için adımlar atmaktır. Dr. Ben Michaelis, bir klinik psikolog ve yazardır.

Gelinler ve Damatlar Düğünle İlgili Kaygıya Nasıl Yaklaşmalı ?

Michaelis, “Herhangi bir gelin ya da damadın yapması gereken ilk şeylerden biri, teşhis edilmiş ya da teşhis edilmemiş anksiyete olsun, bu deneyimi normalleştirmek için biraz zaman harcamaları gerekli.” diyor. “Evlenmek, özellikle kadınlar için hem evliliğin hem de hepimizin büyüdüğü peri masalları yüzünden, aklımızda şişirilmiş bir beklenti olarak var.”

Ne yazık ki evlilik bütün genç kadınlar için peri masalı gibi olmak zorundaymışcasına mükemmel olmalı diye bir düşünce mevcut. Bu düşünce yapısı hem damat hem de gelin için inanılmaz bir baskı oluşturmaktadır. Aslında düğün kaygısı ve stresinin en büyük kaynaklarından biri bu durumdur.

Michaelis, “Bir düğünün planlanması iki ailenin egemenliği için bir savaş olabilir” diyor.

“Bu masal kavramını, ekonomik durumunuz ve ailelerin gerçek baskısı ile birleştirdiğinizde, insanları hayatınızın farklı bölümlerinden tek bir yerde topladığınızda, stresinizin tavan yapması oldukça normaldir. Gerçekten önemli olan şeyin evlilik olduğunu hatırlamak önemlidir. Felaketli düğünleri olan, ama muhteşem evlilikleri olan ve tam tersi olan hastaları gördüm. ”

Mükemmel bir düğün günü için gereken ayrıntılara odaklanmak yerine, bu enerjiyi fantastik bir evliliğe koymaya yöneltin. “Ve bunu deneyimleyen tek kişi olmadığınızı biliyorsunuz” diyor ve ekliyor: “Her çift bir evliliğin bir şekilde planlanması konusundaki endişeleri ele alacaktır, bu yüzden yalnız olmadığınızı unutmayın.”

Anksiyete Teşhisi Olan Bir Gelin ya da Damat Düğününe Nasıl Hazırlanabilir ?

Michaelis, “Düğünle ilgili herhangi bir anksiyeteyi ele almanın ve düğün gününüze hazırlamanın en iyi yolu, bir terapist, din görevlisi veya başka bir kaynak olsun, güvenilir bir profesyonelle buluşmaktır” diyor.

“Günlük yaşamınızdan ayrı duygularınızı ele almak için güvenli bir yere sahip olmak son derece yararlıdır. Yakın bir arkadaş harika olabilir, ama eğer herhangi bir şüphe ya da endişe duygularını ifade ediyorsanız, bunlar sizi takip edecektir. Çünkü arkadaşlığınız geleceğe doğru devam edecektir. ”

Durum ne olursa olsun, bir terapiste sahip olmak büyük bir avantajdır. Düğün gününde size yardımcı olacak stratejiler geliştirmenize yardımcı olur. Michaelis, “Ayrıca müşterilerimi evlilik öncesi danışmanlığa katılmaya da teşvik ediyorum” diye ekliyor.

Düğün Gününde Stres İle Nasıl Baş Edilir ?

Michaelis, “Tek bir cevap, bu soruya uymuyor. Ancak iyi bir başlangıç ​​noktası olabilecek birkaç ‘en iyi uygulama’ var. Düğün gününüz gelmeden önce, ihtiyaçlarınızı düşünmek için kendinize biraz zaman ayırın ve sizin için yararlı olan baş etme stratejilerini belirleyin. Bu, sakin bir alanda kendinize 10 dakika ayırmak, sakinleştirici bir fincan çay ya da stres giderici bir etkinlik olabilir. ”

Michaelis göre bir anksiyete teşhisine sahip olup olmamanız şunları yapmanıza engel değil: “Koşmak, bisiklete binmek, yüzmek… kalp atış hızınızı artıran her şey. Bu sizin bakış açınıza büyük ölçüde olumlu bir etkisi olacaktır. ”

Michaelis özellikle “Yemek yemeyi unutma!” diyor. “Anksiyete ve stresli durumlar, aç olduğunuzda çok daha kötüdür. Rahatlamak için bir mola verin ve vücudunuzu hem rahatlatıcı hem de besleyici gıdalarla beslediğinizden emin olun, bu size gün içinde güç ve enerji verir. ”

Gelin veya Damadın Anksiyetesi Hakkında Kim Bilgi Sahibi Olmalı ?

İster gün boyunca destek için başvurabileceğiniz bir veya iki güvenli insanın olması önemlidir. Düğün planlayıcınız ister arkadaşınız, ister profesyonel biri, isterse bir kardeş olsun. “Size yardımcı olmak için yetkilendirdiğiniz birisine sahip olduğunuzdan emin olun.”

Michaelis, bir şeye ihtiyacınız olduğunda, yiyecek almak için yeterince yemek aldığınızdan ve ihtiyacınız olduğunda kafa dinlemeye yardımcı olmak için danışacağınız bir kişi olmalı. Ancak rahat değilseniz, tanılarınızın özelliklerini paylaşmak için baskı hissetmeyin. Sadece size yardımcı olacak kişi veya kişilere yeterince güvenmeyi bilmeniz, anksiyete nöbetleri sırasında aklınıza getireceğiniz ve rahatlamaya yardımcı olacak bir düşünce olacaktır.

Bu Yardımcı Kişi veya Kişiler Düğün Gününde Neler Yapmalı ?

Michaelis, “Birinin düğün günü veya başka bir durum olsun, yapılacak en iyi şey gözlemlemek ve hareket etmektir.” diyor. “Gelin ve damada, bir şeye ihtiyaç duyup duymadıklarını sormayın; bu sadece onlara çözmesi için başka bir sorun yaratır.”

Gelin ya da damadın kontrolü ele alıp iyi bir iş çıkardığını görürseniz, geri çekilin ve onlara yol gösterin. Ancak zor zamanlar geçirdiklerini görürseniz, sizden ne isteyebileceklerini anlamak için doğru zamanı bekleyin ve hamlenizi yapın.

Gelinler ve Damatlar Başka Neler Düşünmeli ?

Michaelis, “Ortağınızı unutmayın.” diyor. “İşte bu yüzden orada, ve bu yüzden evleniyorsunuz.” Evlenmek benzersiz, özel ve çoğu kez ezici bir deneyimdir. Bu düşünceyi kesinlikle aklınızdan çıkarmayın.

Psikiyatrik Rahatsızlığı Olan Bir Partner Nasıl Desteklenir ?

“Ayrıca önemli anlar bitene kadar alkolden uzak kalmanızı tavsiye ederim. Alkol, bir durumun gerçekte olabileceğinden çok daha fazla bir şekilde büyütebileceğini veya gerçeklik yargılarınızdan tavizler verdirebileceğini unutmayın. ”diyor Dr. Michaelis.

İllaki alkol alacaksınız aile fotoğraflarını çektikten ve pastayı kestikten sonra kutlamak için bir kadeh alabilirsiniz. Günü atlattıktan sonra gerçekten rahatlayabilir ve kutlayabilirsiniz.

Psikiyatrik Blog.
Psikiyatrik Bilgi Kaynağı.