Ayrıntılı Demans ve Alzheimer Rehberi

blog

#1

Giriş

Sevilen demanslı birine bakmak, aileler ve bakıcılar için birçok zorluğa yol açar. Alzheimer ve ilgili hastalıklar gibi durumlardan kaynaklanan demans hastaları, bir şeyleri hatırlama, açık düşünme, başkalarıyla iletişim kurma ve kendilerine bakmalarını zorlaştıran ilerleyici bir biyolojik beyin bozukluğuna sahiptir.

Buna ek olarak demans, ruh hali değişimlerine neden olabilir ve hatta bir kişinin kişiliğini ve davranışını değiştirebilir. Bu ayrıntılı rehber sorunlu davranış problemleri ve demans hastası olan bir kişiye bakarken sıklıkla karşılaşılan iletişim zorlukları ile başa çıkmak için bazı pratik stratejiler sunmaktadır.

Demanslı Bir Kişi ile İletişim Kurmak İçin On İpucu

Demanslı bir kişiyle nasıl iletişim kurabileceğimizi bilmiyoruz, ama öğrenebiliriz. İletişim becerilerinizi geliştirmek, bakım vermeyi daha az stresli hale getirmeye yardımcı olacak ve sevdiklerinizle ilişkinizin kalitesini artıracaktır. İyi iletişim becerileri, aynı zamanda, bunaltıcı bir hastalığı olan bir kişiye bakarken karşılaşabileceğiniz zor davranışla başa çıkma yeteneğinizi de arttıracaktır.

 1. Etkileşim için olumlu bir ruh halinde olun.

Tutum ve beden diliniz, duygularınızı ve düşüncelerinizi kelimelerinizden daha güçlü bir şekilde iletir. Sevdiklerinize hoş ve saygılı bir şekilde konuşarak olumlu bir ruh hali yaratın. Mesajınızı iletmeye ve sevgi duygularınızı göstermeye yardımcı olmak için yüz ifadeleri, ses tonu ve fiziksel dokunuş kullanın.

 1. Kişinin dikkatini çekin.

Dikkat dağınıklıklarını ve gürültüyü azaltın. Mesela radyoyu veya televizyonu kapatın, perdeleri kapatın veya kapıyı kapatın ya da daha sessiz bir ortama geçin. Konuşmadan önce dikkatini verdiğinden emin ol. Eğer oturursa, seviyesine inin ve göz teması sağlayın. Mesajınızı açık bir şekilde belirtin.

 1. Basit kelimeler ve cümleler kullanın.

Yavaşça, belirgin bir şekilde ve güven verici bir sesle konuşun. Sesinizi yükseltmeyin. İlk seferinde dediğinizi anlamadıysa, mesajınızı veya sorunuzu tekrarlamak için aynı ifadeyi kullanın. Hala anlamadıysa, birkaç dakika bekleyin ve soruyu yeniden tekrarşayın. Zamirlerin yerine (o, şu, onlar) veya kısaltmalar yerine, insanların isimlerini ve yerlerini kullanın.

 1. Basit ve cevaplanabilir sorular sorun.

Bir seferde bir soru sorun; evet ya da hayır cevabı olanlar en iyi şekilde çalışırlar. Açık uçlu sorular sormaktan veya çok fazla seçenek vermekten kaçının. Örneğin, “Beyaz gömleğini ya da mavi gömleğini giymek ister misin?” diye sorunuz. Daha da iyisi, ona seçenekleri gösterin. Görsel komutlar ve ipuçları aynı zamanda sorunuzu açıklığa kavuşturmaya yardımcı olur ve yanıtını yönlendirebilir.

 1. Kulaklarınız, gözleriniz ve kalbinizle dinleyin.

Sevdiğiniz kişinin cevabını beklerken sabırlı olun. Eğer bir cevabı vermek için mücadele ediyorsa, doğru kelimeleri önermek yararlı olur. Sözel olmayan ipuçlarını ve beden dilini izle. Buna uygun şekilde cevap ver. Her zaman kelimeleri temel alan anlam ve duyguları dinlemeye gayret edin.

 1. Aktiviteleri bir dizi aşamaya ayırın.

Bu birçok görevi çok daha kolaylaştırır. Sevdiklerinize yapabilecekleri şeyi yapmaya teşvik edebilir, hafifçe unutmaya çalıştığı adımları hatırlatır ve artık kendi başına başaramayacağı adımlar atmasına yardımcı olabilirsiniz. Yemek tabağını yerleştirmek için elinizle gösterme gibi görsel ipuçlarını kullanmak çok yardımcı olabilir.

 1. İşler zorlaşınca, dikkat dağıtma ve yönlendirme.

Sevdiğiniz kişi üzülür veya sarsılırsa, konuyu veya ortamı değiştirmeyi deneyin. Örneğin, yardım isteyin ya da yürüyüşe gitmeyi önerin. Yönlendirmeden önce kişiyle bir duygu düzeyinde bağlantı kurmak önemlidir. “Üzgün ​​olduğunu görüyorum” diyebilirsiniz, “ Üzgün olduğun için üzgünüm. Haydi bir şeyler yemeye gidelim. ”

 1. Sevgi ve samimiyet ile cevap verin.

Demanslı kişiler genellikle kendileriyle ilgili endişeli ve emin değillerdir. Dahası, genellikle gerçekler kafasını karıştırabilir ve asla gerçekleşmeyen şeyleri hatırlayabilirler. Onları yanlış olduklarına inandırmaya çalışmayın. Gösterdikleri duygulara odaklanın (gerçek olan) Bazen el ele tutuşmak, dokunmak, sarılmak ve övmek kişinin çabalarınıza olumlu tepki vermesini sağlayacaktır.

 1. Eski güzel günleri hatırlıyor musunuz.

Geçmişi hatırlamak genellikle yatıştırıcı ve onaylayıcı bir faaliyettir. Demanslı birçok insan 45 dakika önce olanları hatırlamayabilir, ancak 45 yıl önce hayatlarını açıkça hatırlayabilirler. Bu nedenle, kişiye öğle yemeği için ne istediklerini sormak gibi kısa süreli belleğe dayanan sorular sormaktan kaçının. Bunun yerine, kişinin uzak geçmişiyle ilgili genel sorular sormayı deneyin. Bu bilgilerin saklanması daha olasıdır.

 1. Mizah anlayışını koru.

Mümkün olduğu kadar mizahı kullanın. Demansı olan insanlar sosyal becerilerini koruma eğilimindedir ve genellikle sizinle birlikte gülmekten memnun olurlar.

Sorunlu Davranışı Ele Alma

Demanslı birine bakmanın en büyük zorluklarından bazıları, sıklıkla meydana gelen kişilik ve davranış değişiklikleridir. Bu zorlukları yaratıcılık, esneklik, sabır ve merhamet ile en iyi şekilde karşılayabilirsiniz.

Başlamak için şu temel kuralları göz önünde bulundurun:

Kişiyi değiştiremezsiniz. Bakmakta olduğunuz kişi, kim olduğunu şekillendiren bir beyin bozukluğuna sahiptir. Davranışını kontrol etmeye veya değiştirmeye çalıştığınızda, büyük olasılıkla başarısız olabilirsiniz veya dirençle karşılaşabilirsiniz;

 • Davranışı yerleştirmeye çalışın, davranışları kontrol etmeyin. Örneğin, kişi yerde uyumakta ısrar ederse, onu daha rahat hale getirmek için zemine bir yatak yerleştirin.

 • Davranışımızı veya fiziksel çevreyi değiştirebileceğimizi unutmayın. Kendi davranışlarımızı değiştirmek genellikle sevdiğimizin davranışında bir değişikliğe yol açacaktır.

İlk önce doktora danışın. Davranışsal sorunların altta yatan bir tıbbi nedeni olabilir. Belki de kişi acı çekiyor ya da ilaçlardan olumsuz bir yan etki yaşıyor olabilir. Bazı durumlarda, inkontinans (idrar kaçırma) veya halüsinasyonlar gibi, problemi yönetmede yardımcı olabilecek bazı ilaçlar veya tedaviler olabilir.

Davranışın bir amacı vardır. Demanslı insanlar, bize ne istediklerini veya ihtiyaç duyduklarını söyleyemezler. Dolaptan tüm kıyafetleri günlük olarak almak gibi bir şeyler yapabilirler ve bunun nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Kişinin meşgul ve üretken olma ihtiyacını karşılaması çok muhtemeldir. Her zaman kişinin davranışlarıyla ortak noktada buluşmaya çalışmasının gerekip gerekmediğini düşünün ve mümkün olduğunda bunları buluşturmaya çalışın.

Davranış tetiklenir. Tüm davranışların tetiklendiğini anlamak önemlidir. Bir sebepten dolayı gerçekleşir. Kişinin davranışını tetikleyen şey yapılan veya söylenen bir şey olabilir ya da fiziksel ortamda bir değişiklik olabilir. Değişen davranışların kökeni bizden kaynaklı olabilir. Farklı bir yaklaşım deneyin veya farklı bir sonuç deneyimleyin.

Bugün işe yarıyor, yarın yaramayabilir. Sorunlu davranışları ve hastalık sürecinin doğal ilerlemesini etkileyen çoklu faktörler, bugün etkili olan çözümlerin yarın değiştirilmesinin gerekebileceği anlamına gelebilir ya da artık hiç çalışmayabilir. Zor davranışları yönetmenin anahtarı, belirli bir sorunu çözmek için stratejilerinizde yaratıcı ve esnek olmaktır.

Başkalarından destek alın. Yalnız değilsin. Demans hastası olan birine bakan pek çok kişi var. Destek grupları, organizasyonlar ve servisler… Bu size yardımcı olabilir. Kendinizi kesinlikle yalnız hissedip karamsarlığa kapılmayın.

Aşağıda, bunlarla başa çıkmada yararlı olabilecek öneriler olan, yaygın olarak demans ya da alzheimer ile ilişkili davranışların genel bir değerlendirmesi yer almaktadır. Bu rehberin sonunda oldukça bilgi sahibi biri olacaksınız.

Amaçsızca Dolaşma

Demansı olan insanlar, can sıkıntısı, ilaç yan etkileri veya çeşitli nedenlerle, görünüşte amaçsızca yürürler. Ayrıca, fiziksel ihtiyacı (susuzluk, açlık, tuvaleti kullanma veya egzersiz yapma ihtiyacı) karşılamaya çalışıyor olabilirler. Gezinmek için tetikleyicileri keşfetmek her zaman kolay değildir. Ancak davranışla başa çıkmak için avantaj sağlayabilir.

 • Huzursuzluğu en aza indirmek için düzenli egzersiz yapmasına zaman ayırın.

 • Anahtar gerektiren yeni kilitler kurmayı düşünün. Kapıya yüksek veya alçak kilitler kurabilirsiniz. Çünkü demanslı birçok insan göz seviyesinin ötesine bakmayı düşünmez. Tüm aile üyeleri için yangın ve güvenlik endişelerini göz önünde bulundurun. Kilitler başkalarına erişilebilir olmalı ve açmak birkaç saniyeden fazla sürmemelidir.

 • Kapıyı maskelemek için bir perde veya renkli bir flama gibi bariyer deneyin. “Dur” işareti veya “Girme” işareti de yardımcı olabilir.

 • Siyah bir paspas yerleştirin veya ön sundurmada siyah bir boşluğu boyayın. Bu, demansı olan kişiye geçilmez bir delik gibi görünebilir.

 • Kapı kolları için plastik koruyucu kılıflar takın. ( Çocuklar için olanından )

 • Demanslı birini izlemek için tasarlanmış bir ev güvenlik sistemi veya izleme sistemi kurmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca, bir saat gibi giyilebilen ya da bir kişinin nerede bulunduğunu takip etmek için küresel konumlandırma sistemleri (GPS) veya başka bir teknoloji kullanan bir kemer üzerine klipslenebilen veya kendiliğinden çıkarsa onu bulabilecek yeni dijital cihazlar da mevcuttur.

 • Demanslı kişinin paltosu, cüzdanı veya gözlükleri gibi önemli eşyaları atın. Çünkü bazı hastalar belirli şeyleri olmadan dışarı çıkmak istemezler.

 • Kişi bir kimlik bileziği takabilir ve ya kıyafetlerinde kimlik etiketi bulunabilir. Sevdiğiniz kişinin kayıp olduğunu bildirmeniz için daima geçerli bir fotoğrafınız olmalıdır. Bu önlem polislik durumlarda oldukça yardımcı olacaktır.

 • Komşularınıza, hastanızın davranışları hakkında bilgi verin ve telefon numaranızın olduğundan emin olun.

İdrar Kaçırma ( İnkontinans )

Mesane ya da bağırsak kontrolünün kaybı genellikle demans ilerledikçe ortaya çıkar. Kazalar bazen çevresel faktörlerden kaynaklanır. Örneğin, hasta banyonun nerede olduğunu hatırlayamaz veya zamanında ulaşamaz. Bir kaza meydana gelirse, anlayışınız ve güvenceniz, kişinin onurunu korumasına ve utanmayı en aza indirmesine yardımcı olacaktır.

 • Tuvaleti kullanmak için bir rutin oluşturun. Kişiyi, hatırlatmaya ya da iki saatte bir tuvalete yardım etmeyi deneyin.

 • Kişinin susuz kalmamasını sağlamak için sıvı alımı planlayın. Bazı içeceklerin (kahve, çay, kola veya bira) diğerlerinden daha fazla diüretik etkisi olduğunu bilin. Yatmadan önce akşamları sıvı alımını sınırlayın.

 • İnkontinans pedleri ve ürünleri eczanede veya süpermarkette satın alınabilir. Bir ürolog, özel bir ürün veya tedavi reçete edebilir.

Ajitasyon

Ajitasyon uykusuzluk, sözel veya fiziksel saldırganlık dahil olmak üzere demans ile ilişkili bir dizi davranışı ifade eder. Genellikle bu tür davranış sorunları, hafiften daha şiddetli olana kadar, demans aşamaları ile ilerler. Ajitasyon çevresel faktörler, korku ve yorgunluk gibi çeşitli şeyler tarafından tetiklenebilir. Çoğu zaman kişi kendisinden “kontrol” aldığında, ajitasyon tetiklenir.

 • Gürültü, dağınıklığı veya odadaki kişi sayısını azaltın.

 • Aynı rutinleri koruyarak yapıyı koruyun. Ev eşyalarını ve mobilyalarını aynı yerlerde saklayın. Tanıdık nesneler ve fotoğraflar güvenlik duygusu sunar ve hoş anılar önerebilir.

 • Kafein alımını, şekeri ve enerji artışına neden olan diğer yiyecekleri azaltın.

 • Nazikçe dokunma, sakinleştirici müzik ya da birşeyler okuma ile ajitasyonun bastırılmasına yardımcı olun.

 • Güven verici bir sesle konuşun. Bir ajitasyon döneminde kişiyi kısıtlamaya çalışmayın.

 • Tehlikeli nesnelere erişimini engelleyin.

 • Kişinin kendisinden olabildiğince fazlasını yapmasına izin verin. Bağımsızlığını ve kendini koruma becerisini destekleyin.

 • Kişinin öfkesini, yaşamındaki kontrol kaybını kabul edin. Ona hayal kırıklığını anladığını söyle.

 • Kişiyi bir atıştırmalık veya aktivite ile dikkatini dağıtın. Rahatsız edici olayı unutmasına sağlayın.

Tekrarlanan Konuşma veya Eylemler ( Perseverasyon )

Demanslı kişiler genellikle bir kelimeyi, ifadeyi, soruyu ya da aktiviteyi tekrar tekrar söyler. Bu tip davranışlar genellikle demanslı kişiler için zararsız olsa da, bakıcılar yönünden can sıkıcı ve stresli bir durum olabilir. Bazen bu durum davranış, endişe, can sıkıntısı, korku veya çevresel faktörler tarafından tetiklenir.

 • Hem söz hem de temas halinde bolca güvence ve rahatlık sağlayın.

 • Bir atıştırmalık veya aktivite ile dikkat dağıtmayı deneyin.

 • Sadece aynı soruyu sorduklarını hatırlatmaktan kaçının. Davranışı veya soruyu görmezden gelmeyi deneyin ve bunun yerine kişiyi şarkı söyleyerek veya bir yardımla “yardımcı” gibi bir faaliyete yeniden odaklamayı deneyin.

 • Şaşkın bir kişiyle planlarını bir etkinlikten hemen önce tartışmayın.

 • Beklenen olaylarla ilgili endişe ve belirsizliği gidermek için mutfak masasına “Akşam 6: 30’da” ya da “Ayşe saat 5: 00’te eve gelir.” gibi bir tabela yerleştirmeyi denemek isteyebilirsiniz.

 • Belirli davranışları tanımayı öğrenin. Örneğin, ajite bir durum ya da sürekli kıyafet aramak, banyoyu kullanma ihtiyacını işaret edebilir.

Paranoya

Sevilen birinin birdenbire şüpheci, kıskanç ya da suçlayıcı olduğunu görmek insanı üzebilir. Unutma, kişinin yaşadığı şey onlar için çok gerçektir. Tartışmamak ya da katılmamak en iyisidir. Bu da demansın bir parçasıdır. Onu kişisel olarak anlamaya çalışın.

 • Kişi, parasının “kayıp” olduğundan şüphelenmesi durumunda, kolay bir inceleme için bir cebe ya da el çantasına küçük miktarlarda para tutmasını sağlayın.

 • “Kayıp” nesneyi bulmalarına yardımcı olun ve ardından bunları başka bir etkinliğe dağıtın. Kişinin en sevdiği saklanma yerlerinin, sıklıkla “kayıp” olduğu varsayılan nesneleri saklamak için nerede olduğunu öğrenmeye çalışın. Tartışmaktan kaçının.

 • Diğer aile üyelerine ve ev yardımcılarına, şüpheli suçlamaların bunaltıcı hastalığın bir parçası olduğunu açıklamak için zaman ayırın.

 • Nazik bir dokunuş veya sarılmak gibi sözel olmayan güvenceleri deneyin. Suçlamanın ardındaki duyguya karşılık ver ve sonra kişiye güven. “Bunu görüyorum ki seni korkutuyor. Benimle kal, sana bir şey olmasına izin vermeyeceğim. ”

Uykusuzluk

Demans hastalarında huzursuzluk, ajitasyon, yönelim bozukluğu ve diğer rahatsız edici davranışlar genellikle günün sonunda daha da kötüleşir ve bazen gece boyunca devam eder. Uzmanlar, genellikle “sundowning” olarak adlandırılan bu davranışın, kişinin kafasını karıştıran biyolojik saatteki değişiklikler gibi bir dizi faktörden kaynaklandığını düşünüyor.

 • Gündüz aktivitelerini, özellikle fiziksel egzersizi artırın. Gün boyunca cesaretsizlik yapmasına ve uyuklamasına fazla izin vermeyin.

 • Şeker, kafein ve bazı abur cubur türleri gibi diyet suçlularına dikkat edin. Bu tür yiyecek ve içecekleri günün erken saatlerinde ortadan kaldırın veya kısıtlayın. Yatmadan önce yarım sandviç gibi hafif bir öğün de dahil olmak üzere gün boyunca küçük öğünler hazırlayın.

 • Sessiz ve sakin olmak için öğleden sonra ve akşam saatlerini planlayın. Ancak yapılandırılmış sessiz aktivite önemlidir. Belki dışarıda bir gezintiye çıkın, basit bir kart oyunu oynayın ya da birlikte yatıştırıcı bir müziği dinleyin.

 • Gün batımından önce ışıkların açılması ve perdelerde perdelerin kapatılması, gölgeleri en aza indirecek ve karışıklığı azaltacaktır. En azından kişinin odasında, koridorda ve banyoda bir gece lambası bulundurun.

 • Evin güvenli olduğundan emin olun. Kapılarla merdivenleri kapatın. Mutfak kapısını kilitleyin ve tehlikeli maddeleri atın.

 • Son çare olarak, heyecanlı kişinin rahatlamasına ve uyumasına yardımcı olmak için ilaç tercihini doktorla konuşmayı düşünün. Uyku haplarının ve sakinleştiricilerin bir problemi çözebileceğini ve bir gece daha uyuyabileceğini, ancak ertesi gün daha fazla kafa karıştırıcı olabileceğini unutmayın.

 • Bakıcının da yeterince uyku alması önemlidir. Sevdiklerinizin gece aktivitesi sizi uyandırıyorsa, iyi bir gece uykusu çekebilmek için bir arkadaşınızı veya akrabanızı ya da birilerini işe almayı düşünün.

Yeme ve Beslenme

Sevdiğiniz birinin yeterince besleyici yiyecekler yediğinden ve yeterince sıvı içtiğinden emin olmak bir zorluktur. Demanslı insanlar, kelimenin tam anlamıyla yemeye ve içmeye ihtiyaçları olduğunu unutmaya başlarlar. Meseleyi karmaşıklaştıran ya da iştahı azaltan veya yemek tadında olan ilaçlar olabilir. Zayıf beslenmenin sonuçları kilo kaybı, sinirlilik, uykusuzluk, mesane ya da bağırsak problemleri ve yönelim bozukluğu gibi pek çok şey olabilir.

 • Günlük rutinin bir parçası yemek ve atıştırmalık süreleri yapın ve her gün aynı saatlerde programlayın. Üç büyük yemek yerine beş veya altı küçük deneyin.

 • Yemek zamanlarını özel bir zaman yapın. Çiçekleri veya yumuşak müziği deneyin. Yüksek sesli radyo programlarını ve TV’yi kapatın.

 • Bağımsız olarak yemek yemek, düzgünce veya “uygun” tablo tavırlarıyla yemeğe öncelik vermelidir. Ufak gıdalar bağımsızlığı destekler. Önceden kesilmiş yiyecekleri hazırlayın. Sadece gerektiğinde yardım sağlayın ve yemekler için bol bol zaman verin.

 • Otur ve sevdiğinle yemek ye. Çoğunlukla eylemlerinizi taklit ederler ve bu yemeği biriyle paylaşmayı daha keyifli hale getirir.

 • Sevdiklerinizle yiyeceklerinizi hazırlayın. Takma dişleri veya çiğneme yutma güçlüğü varsa, yumuşak yiyecekler kullanın veya yiyecekleri ısırık büyüklüğünde parçalar halinde kesin.

 • Çiğnemek ve yutmak sorunsa, kişinin çenesini çiğneme hareketi gibi hafifçe hareket ettirin ya da yutmaya teşvik etmek için boğazını hafifçe okşamaya çalışın.

 • Kilo kaybı bir sorun ise, yemekler arasında besleyici yüksek kalorili aperatifler sunun. Öte yandan sorun kilo alımı ise, yüksek kalorili yiyecekleri uzak tutun. Bunun yerine kullanışlı taze meyveleri, sebze tepsilerini ve diğer düşük kalorili yiyecekleri tercih edin.

Temizlik

Demanslı kişiler genellikle diş fırçalamak, banyo yapmak ve düzenli olarak kıyafetlerini değiştirmek gibi kişisel hijyenini hatırlamakta güçlük çekerler. Çocukluğumuzdan, onlara çok özel ve kişisel aktiviteler öğretilir; soyunmak ve başka biri tarafından temizlenmek korkutucu, aşağılayıcı ve utanç verici olabilir. Sonuç olarak, banyo genellikle hem bakıcılar hem de sevdikleri için sıkıntı yaratır.

 • Tarihsel olarak sevdiğiniz kişinin hijyen kurallarını düşünün. Banyoları mı yoksa duşları mı tercih etti? Sabah veya gece mi? Her zaman kullandığı favori bir koku, losyon veya şampuan var mıydı ? Mümkün olduğu kadarıyla eski banyo rutini biraz rahatlık sağlayabilir. Her gün yıkanmanın gerekli olmayabileceğini unutmayın. Bazen haftada iki kez yeterlidir.

 • Duşta ya da banyoda olsun, onun önünde bir havlu bulundurun, gerektiğinde yıkamak için kaldırın. Dışarı çıktığında havlular, bornoz veya kıyafetleri hazır bulundurun.

 • Oda ve su sıcaklığı (yaşlı yetişkinler ısıya ve soğuğa daha duyarlı) ve aydınlatmanın yeterliliği gibi şeyler açısından çevreye dikkat edin. Kaymaz zemin, banyo paspasları, tutunma çubukları ve banyo duş koltukları gibi güvenlik özelliklerini kullanmak iyi bir fikirdir. Unutmayın insanlar genellikle düşmekten korkarlar. Duş veya küvetlerde kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olun.

 • Demanslı bir kişiyi asla banyo veya duşta gözetimsiz bırakmayın. İhtiyacınız olan tüm banyo şeylerini önceden hazırlayın. Banyo yaparken içeri girmeden önce ellerine bir bardak su dökün. Sıcaklığı veya soğukluğu tepkisine göre ayarlayın.

Başka Sorunlar

 • Çoğu demans hastası için pansuman zordur. Kolay fermuar veya çıtçıt, minimal düğmelerle gevşek, rahat kıyafetler seçin. Nadiren giyilen kıyafetleri dolaba kaldırarak kişinin tercihlerini azaltın. Giysileri kolaylaştırmak ve bağımsızlığı desteklemek için Kirli giysileri odadan çıkarın. Eğer kişi aynı şeyi tekrar giymek konusunda ısrar ederse tartışmayın.

 • Cinsel bakımdan uygunsuz davranışlar, örneğin herkesin önünde mastürbasyon veya soyunma, ahlaksız sözler, mantıksız cinsel talepler, hatta cinsel olarak saldırgan davranışlar, hastalık seyri sırasında ortaya çıkabilir. Unutmayın, bu davranışa hastalık neden olur. Davranışın gerçekleşmesinden önce izlenecek bir eylem planı geliştirin, diğer bir deyişle, davranışlar evde, diğer akrabalar, arkadaşlar veya ücretli bakıcılar çevresinde gerçekleşirse ne söyleyeceğinizi ve yapacağınızı söyleyiniz. Yapabilirseniz, davranışı neyin tetiklediğini belirleyin.

 • Küfür, tartışma ve tehdit etme gibi sözel patlamalar sıklıkla öfke ya da stres ifadeleridir. Sakin ve güven verici kalarak tepki verin. Sevdiğiniz kişinin duygularını doğrulayın ve dikkatini başka bir şeyle dağıtmaya veya yönlendirmeye çalışın.

 • “Gölgeleme”, demansı olan bir kişiyi taklit edip bakıcıyı izlediğinde veya sürekli konuştuğunda, sorular sorduğunda ve kesintiye uğradığında ortaya çıkar. Gün batımı gibi, bu davranış genellikle günün geç saatlerinde ortaya çıkar ve bakıcılar için rahatsız edici olabilir. Sözlü ve fiziksel güvence ile kişiyi rahatlatın. Dikkat dağıtmak veya yönlendirmek de yardımcı olabilir. Sevdiklerinize katlanabilir çamaşırlar gibi bir iş vermek, ona gerekli ve yararlı hissettirmek için yardımcı olabilir.

 • Demanslı kişiler, banyo yapma, giyinme ve yeme gibi günlük faaliyetlere karşı kooperatif ve dirençli hale gelebilirler. Çoğunlukla bu, kontrol dışı hissetme, aceleye getirme, korkma veya onlara sorduğunuz şeyle karıştırılma hissidir. Her görevi adımlara ayırın ve güven verici bir sesle yapmadan önce her adımı açıklayın. Bolca zaman ayırın. Süreçteki yeteneklerine yardımcı olmalarını veya gerçekleştirebilecekleri bir etkinlikle takip etmelerini sağlayın.

Psikiyatrik Blog.
Psikiyatrik Bilgi Kaynağı.