Bipolar Bir Eşle Yaşam Hakkında Önemli Bilgiler

blog

Bipolar bozukluk aslında birçok değişik yüzüde içinde barındırır. Bipolar bozukluğu olan çok fazla kişi olduğu için bipolar bozuklukla ilgilide birçok deneyim vardır. Bu makalede bipolar bozukluğu olan bir eşle başa çıkıldığında ortaya çıkabilecek bazı konular ele alınmaktadır.

Tüm bireyler gibi, bipolar bozukluğu olan insanlar da birçok iyi özniteliğe sahiptirler, fakat zaman zaman da çekilmez, huzursuz, karamsar ve depresif olmak gibi daha az istenen nitelikler sergilerler. Bazen sevecen ve sevgi dolu olabilirler ve sonradan da soğuk, ilgisiz ve uzak olabilirler. Ertesi gün sevgiyi reddederken, bir sonraki gün sevgi dolu ve sıcakkanlı olabilirler. Bu düzensiz davranışlar, özellikle eşler başta olmak üzere ilgili herkes için oldukça zorlayıcı olabilir.

Zaman zaman bipolar bozukluğu olan kişi eğlenceli, ilginç, konuşkan, iyimser ve enerji dolu olabileceği gibi bu durum manik veya hipomanik olaylar (manik ama daha kontrollü ve daha az aşırı) etkisi altında iken yaşanabilir. Diğer zamanlarda, kişiyi fiziksel, ruhsal ve duygusal olarak etkileyen depresyon, depresif dönem etkisi altında iken yaşanabilir. Bu durumda eşler, belirli davranışlarla nasıl başa çıkacağını bilmeden kafaları karışık şekilde kalabilirler.

Bu zor kısım, ne eşiniz ne de eşinizin bipolar bozukluğunun gerginliği ve ikiniz arasındaki sorunların arkasında olabilecek sebepleri bilmediği zaman ortaya çıkar. Çoğu zaman birey bipolar bozukluğu olduğunu bile bilmez. İnsanlar yıllarca ve hatta on yıllar boyunca tanı veya tedavi olmaksızın yaşayabilirler.

Eğer eşiniz dehşet verici halsizlik dönemleri yaşadıysa, bunu yüksek heyecan ve aktivite dönemleri takip ediyorsa, bipolar bozukluğu olabilir. Aşağıda, bipolar bozukluğu olanlar tarafından sergilenen tipik davranışların bir listesini bulacaksınız. Eşiniz veya başka biri, bir hafta boyunca alışılmadık bir şekilde heyecanlı veya aktif hale gelmişse ve aşağıda listelenen semptomlardan üçünü gösteriyorsa, en yakın sağlık kuruluşu ile bipolar bozukluk hakkında konuşun.

• Yarışan düşünceler ve hızlı konuşma

• Kolayca dağılan dikkat ve konsantrasyon sorunu

• Abartılı iyimserlik ve özgüven

• Yetenekler ve nitelikler hakkında şişirilmiş bir bakış açısı

• Dürtüsel ve pervasız davranış

• Kötü karar verme ve anlamsız iş kararları

• Alışveriş tutkusu ve aşırı para harcamas

• Sorumsuz araç kullanma

• Cinsel karmaşa

• Delüzyonlar (doğru olmayan inançlar)

• Halüsinasyonlar (olmayan şeyleri görme veya duyma)

Bir kişinin bipolar bozukluğu olup olmadığını belirlemenin bir başka yolu da çocukluğunu düşünmektir. Duygudurum bozuklukları ile mücadele eden gençlerin yaşamları, kötü kararlar ve etkisiz başa çıkma girişimleriyle gölgelenebilir. Duygudurum bozuklukları olan gençler aşağıdaki belirtileri ve davranışları deneyimleyebilir:

• Okulu asma veya bırakma

• Sosyal izolasyon

• Uyuşturucu ve alkol kullanımı

• Sık yanlış anlaşılma

• Projeleri bitirememe

• Pervasız davranış (hız, aşırı harcama, saldırganlık)

• Aşırı meydan okuma

• Kötü sosyal beceriler

• Kopukluk

• Kontrol davranışları

• İntihar düşünceleri veya girişimleri

Bipolar bozukluğu olan yetişkinlerin ruh hallerinin ve davranışlarının akranlarından farklı olduğunun farkına vardıkları bir çocukluk yaşadıklarını akılda tutun, bu da farklı, bağlantısız veya dışlanmış olma duygusuyla sonuçlanır. Sonuç olarak, yetişkinler olarak onlara haksızlık yapmayın ve zayıf başa çıkma becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilirsiniz. Bu baş etme mekanizmalarından bazıları şunlardır:

Bağlantısızlık: Bipolar olan gençler başkalarının ruh hallerini ve davranışlarını anlayamaz ya da tahmin edemezlerse, genellikle kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir ya da çok az insanla etkileşim kurarak bağlantısız hissetme ile baş edebilirler.

Davranışları Kontrol Etme: Bir başkasının davranışını tahmin edemediğinizde, güvende hissetmenin bir yolu başkalarını kontrol etmeyi öğrenmektir. Kontrol, ince bir sanattır ve çoğu zaman insanlar kontrol ediliyorlar ve on yıllardır bunu yapıyorlar. Bipolar popülasyonun bir kısmı “kontrol” edicidir. Bu ilk başta iyi bir konuşmacı ve sosyal biri olarak görünebilir, ancak kısa bir süre sonra öneriler ve tartışmalar manipülatif hale gelir. Kontrol ifadelerinin örnekleri şunları içerir:

“Neden bunu yapasın?”

“Bu gerçekten anlamlı mı?”

“Sadece güvensiz bir kişi bu şekilde düşünür”

Bu alışkanlıklar, profesyonel yardım olmadan değişimin zor olduğu kadar kökleşmiş olabilir.

Uyuşturucu / Alkol Kötüye Kullanımı: Bipolar bozukluk hastalığına yakalanmış olanların duyguları o kadar bunaltıcı olabilir ki, dışarıdaki tek yolun kötü alışkanlıklarda olduğunu düşünebilirler. Alkol ve uyuşturucu kullanımını kötüye kullananların önemli bir kısmı, özellikle bipolar bozukluk ve depresyon gibi altta yatan bir duygudurum bozukluğuna sahiptir.

Aşırı harcama: Mania ya da hipomani sırasında, bipolar bozukluğu olan biri, kalplerinin arzu ettiği her şeye rağmen para harcamalarını rasyonelleştirmek için her türlü sebebi bulabilir. Bununla uğraştığını bilen bazı insanlar, özellikle bir manik bölümün farkına vardıklarında, eşlerinin parayı kontrol etmesine izin vermeyi tercih ediyorlar. Bu, kredi kartlarını ve hatta araba anahtarlarını saklayan eşleri içerebilir.

Sinirlilik: Bipolar bozukluğu olan ve hatta depresyonu olanlar bile kontrol edilemeyen sinirlilik yaşayabilirler. Bir eş, çoğu kez öfke nöbetleri için bir çıkış görevi görür, ancak çocuklar, diğer kişiler ve diğer aile üyeleri de yardımcı olabilir.

Büyüklük: Beynin içindeki kimyasalların dengesizliği, bipolar bozukluğu olanların şişirilmiş görüntülerine sahip olmalarına neden olabilir. Çoğu insandan daha yetenekli veya daha psişik olduklarını düşünebilirler. Hükümet veya dünya çapında sorunları düzelteceklerini düşünebilirler.

Bipolar bozukluktan muzdarip olan kişinin bu davranışların çoğunu doğrudan kontrol edemediğini hatırlamaya çalışın. Bu durum bireyin beynindeki kimyasalların dengesizliğinden kaynaklanır.

Eşimin Bipolar Bozukluğuna Sahip Olması Evliliğimiz İçin Ne Anlama Geliyor ?

Bu sorunun iki cevabı var. Eğer eşiniz teşhisi tamamen kabul ederse ve tedavi almayı istiyorsa, birlikte çalışmaya başlayabilir ve evliliği her zamankinden daha güçlü hale getirebilirsiniz. Bipolar bozukluğu olan birçok insan, mutlu ve başarılı evliliklere sahiptir.

Öte yandan, eşiniz tedaviyi reddederse, kendinizi istismardan korumayı öğrenmelisiniz. İstismar farklı formlar şeklinde olabilir.

• Sözlü taciz (yaygın suçlama)

• Finansal suistimal (para harcama, büyük borç alarak)

• Duygusal istismar (kontrol, zalim davranış)

• Fiziksel istismar (sinirlilik kontrol dışı olduğunda)

Psikiyatrik Blog.
Psikiyatrik Bilgi Kaynağı.

Arkadaşlar lütfen bu yazdıklarımı iyi okuyun ve yine LÜTFEN YANLIŞ ANLAMAYIN.
Bipolar bir kız arkadaşım vardı, fazla detaya girmek istemiyorum, anladığınız üzere doğal olarak bitti.
Bu hastalık hakkında önceden de bilgim vardı fakat bir bipolar ile birlikte olduğunuz zaman tecrübe ile sabit olarak konu hakkında çok ciddi gözlem yapabiliyorsunuz. Bu yüzden yazımın başında bir uyarı notu ekledim.

Bipolar bir kıza ilgi duyduysanız en başta kendi sağlığınız için, sonra da onun sağlığı için ilişki başlamadan hemen uzaklaşın. Bipolar hanımlar özellikle hipomani / mani dönemlerinde bir erkeğe çok çekici gelebilir. İnanılmaz şirin, sıcak, hoş sohbet olurlar. Bu durum depresif dönemde de ara sıra ortaya çıkar. Kısacası, beyinlerinin kendilerine oynadığı oyun bize yansır ve çok etkilenebiliriz.

Sonrası mı ? İnanın bir felaket. Uzun uzun yazmayacağım, sadece kısa başlıklar halinde bir bipolar kadının size neler yaşatabileceğini madde madde yazdıktan sonra sizi kendi düşüncenizle baş başa bırakacağım. Burada yazacağım maddeler sadece benim yaşadığım konu başlıkları değil başka insanlarında başına gelen tatsız olaylardır.

Evet, bipolar bir ilişkiniz varsa;
1- Her an sizi terk edip gitmesine hazır olun.

2- 24 saat içinde defalarca değişik duygu durumu halinde olacağı için bir süre sonra sinir sisteminizin çökeceğine emin olun. ( Bu süre ne kadar dayanıklı olduğunuza bağlı )

3- Depresif dönemde oldukları zaman onlardan ilgi alaka beklemeyin. Bu dönemleri sizinde içinizi oldukça karartacak. 24 saatin 18 saati uyuyan bir kadın, cinsellikten uzak olan bir kadın, kendine bakmayan bir kadın, suratı hep asık olan bir kadın, ağlama krizleri geçiren bir kadın ve bunu aylarca size yaşatan bir kadına ne kadar dayanılır? Çok seviyorsanız bile bununda bir taşma noktası olacaktır.

4- Özellikle MANİ dönemlerinde onları dizginlemeniz mümkün değil. Bunu unutmayın. Mani dönemi yaşayan bir sevgili sizi ne kadar çok seviyorsa sevsin, ne kadar aşık olursa olsun sizi aldatacaktır. Hangi bipolar kadın " ben aldatmadım " derse hastalığının özelliği olan " yalan söyleme alışkanlığı" nedeni veya yanlış anlaşılmama adına bu sözü söyler. Haklıdırlar tabi ki de, hiç bir kadın ortaya çıkıp " ben kocamı aldattım, ben sevgilimi aldattım " demez / diyemez. Ama işin aslı ne yazık ki böyle değil. Burada aklımıza şu soru gelmekte. AŞK HERŞEYİ AFFEDER Mİ ? Bu da tabi ki sizin kararınız. Her düşünceye saygım var.

5- Bipolar alkolü veya maddeyi sever. Neden sever ? Hızlanmış kafasını durdurmak için sever, depresif döneminde cinsellik yaşamak için yardımcı olması için sever veya duyduğu heyecanı daha da üst düzeye çıkarmak için sever / kullanır. Yaptıkları EN BÜYÜK HATA ! İşin sağlık tarafı yanında bir de hukuksal tarafı burada ortaya çıkabilir.

6- Bipolar hastaların çok büyük bir kısmının aile büyükleri de bu hastalığı veya benzer " akıl hastalığı " niteliğinde bir sıkıntıyı barındırırlar. Zaten bu yüzden çoğu genetik özelik taşır. 3. hatta 4. kuşak öncesinden anneye / babaya gelen bu hastalık çocuğa da geçer. Her aile büyüğü bu durumu bilmez bilmeyebilir. ( Eğitim seviyesi vs ) Hasta olan evlada yardımcı olamaz veya yeteri kadar yardımcı olamaz. Çünkü kendisi de hastadır. Bu durum da yaşanacak ilişkiyi, evliliği vs yi oldukça etkileyecektir.

7- Oldu ki sevdiniz ve kendiniz çekemediniz bütün bu sıkıntıları yaşamaya hazır olun. Peki ya evlendiniz ? Doğacak çocuğunuz da ne yazık ki bipolar, şizofren, OKB vs olacaktır. ( Büyük bir ihtimal olduğu için hiç riske atmadan OLACAKTIR dedim. Bunun riski alınmaz )

Dünyaya bir akıl hastası daha getirmek ne kadar doğru bunu gerçekten düşünmeniz lazım.
8- Bipolar, mani döneminde kural tanımaz. Aracı var ise son sürat araç kullanır, kırmızı ışık nedir bilmez, yanında veya çevresinde olanın hayatını riske attığını o an anlamaz. ANLAYAMAZ. Hastalık buna ne yazık ki müsaade etmiyor. Ölür, öldürür veya ölürsünüz. Ayrıca, adrenalin içeren aktiviteler ona çok zevk verir. Bu durum da yine kaza sonucu hayat kaybına neden olabilir.

9- Gelelim sizin duygularınıza. Deli gibi sevdiniz, ona herşeyinizi verdiniz, alttan aldınız, görmemezlikten geldiniz, affettiniz vs vs vs…gün gelecek diyecek ki; HADİ BEN GİDİYORUM HOŞÇAKAL. İşte o zaman sizi kim ayağa kaldıracak ? Veya sinir sisteminiz, yaşadığınız bu şok sizin ona karşı suç işlemenize engel olabilecek mi ?

İlaçlarını çok düzgün kullanan, doktoruna ve ayrıca terapistine düzenli giden, alkol ve/veya madde kullanmayan, hastalığının farkında olup ÖZ KARAKTERİ sağlam olan hastalarda yukarıda yazdığım durumların hepsi gerçekleşmese bile inanın ki bir çoğu sizin karşınıza çıkacaktır. Değer diyorsanız buyrun hayat sizin. Yaşayın ve görün.

Ben deliler gibi sevdim, kendimi engelleyemedim ondan kaçamadım işin başında. Canımı istese verecek durumdaydım, ellerimle ilaçlarını içirdim, doktoruna dahi onunla gittim, ondan habersiz konunun uzmanları ile konuşup hayatı ona ve bana daha huzurlu yapmak için birçok bilgi aldım, uyguladım. Sonuç ? Çekti gitti. Gittikten sonra çok canım yandı bu tarafına hiç girmeyeceğim ama eğer şimdi onu tanıyacağım günün başına geri dönme imkanım olsaydı inanın bunu asla yapmazdım, yani onunla tanışmaz bir ilişki yaşamazdım. Onlara da yazık, bize de yazık. Hem de çok yazık.

Bipolar bir kadın ilginizi çekerse “KAÇIN” O size ilgi duyarsa “ÖLÜ TAKLİDİ” yapın. Ha olmadı mı o zaman lütfen ileriye dönük plan yapmayın ve üzülmemek adına kendinizi herşeye hazırlayın.

Ve son olarak bipolar hanımlara bir mesajım var;
Sizler belki de bu dünyanın kanatsız melekleri, en hassas insanlarısınız ama çok üzgünüm, inanın çok üzgünüm ki bu rahatsızlığınız yüzünden bizlere de çok acı veriyorsunuz. Siz de bazı şeylerin farkında olmaya çalışın diyeceğim ama bunu bu dönem yapamayacaksınız çünkü hipo ve mani döneminiz geldi, yaz geldi ve siz yeniden doğdunuz.
Söyle düşünün, bize yaptıklarınızdan sonra kendimizi sizin depresif dönemdeki haliniz gibi hissedip hayattan hatta bezen sizden nefret edebiliyoruz ve biz sizin gibi yaz geldiğinde düzelmiyoruz, bu durum bizde çok derin yara bırakıyor. Lütfen bizle bir yola girmeden önce bu dediğimi unutmayın. Hepinize Allah’tan bol şifa diliyorum. İnşallah gün gelecek tıp bu rahatsızlığınıza da bir çare bulacak ve acılarınızdan kurtulacaksınız. Bunu çok kalpten diliyorum.
Sevgilerimle…

Kalp kırıklığını anlıyorum fakat herkesi tek bir kalıba sığdırmanı doğru bulmadım. Keşke genelleme yapmasaydın. Bipolar kızarkadaşı olupta ilişkisi gayet iyi olan insanlarda var. ama mani dönemi ne derece şiddetli geçer onu bilemem. o zaman bu yazdıkların geçerli olabilir.

Sevgili Elmira,
Gerçekten üzgünüm ama bu hastalık için " genelleme yapmamak " mümkün değil. Nasıl bir şeker hastasında genelleme yapılmaz ise bu durum için de aynı şey geçerli.
" Bipolar kızarkadaşı olupta ilişkisi gayet iyi olan insanlarda var" diyorsun. İnan “gayet iyi” diye bir durum yok. İdare edebilme ve dayanabilme gücü var. Asla “gayet iyi” yok. Kendimizi kandırmayalım lütfen. Ayrıca; Anlattığım olumsuz durumların dikkat edersen çoğu MANİ dönemi için geçerli. Bunu yazdım. Depresif bir bipolar çok seviliyorsa ömür boyu çekilebilir, ama hastalığın seyri ne yazık ki sadece depresif olarak geçmiyor. Ayrıca bunun MD1 MD2 Mix durumları da var.
Bu yüzden üzülerek söylüyorum " haksızlık yapmadım " Evet kalp kırıklığım var, her bipolar seven kişide olduğu kadar var ama. Benim en büyük şansım… Neyse.
Selam ve sevgiler.

Kardeşim napmışsın ya. öyle bi yazmışınki gerçekten etkilenmemek elde değil helal olsun. bipolar grubundan gördüm paylaşımı bi girdim şok geçirdim. içimden geçenleri resmen sen yazmışın. ben buralarda takılırım artık daha iyiymiş :slight_smile: :smiley:

Elmira gerçekten bunu anlamak çok zor. belki erkeklerde de siz aynı durumdasınız ama şu yazıyı keşke herkes okusada bi yorumları görsen o zaman. herkesin bi acısı var. emin ol buna

Sevgili Psiko,
Sen de anlaşılan benim gibi bipolar bir ilişkiden muzdarip olmuşsun ama gel bu durumda, şu ikonlara dikkat edelim. Gülünecek veya mutlu olacak bir durum yok ortada değil mi ?
Biz acımızı, deneyimimizi anlattık ki insanlar bu tecrübelerden yararlansın diye. Acıların olduğu yerde ifadelere de dikkat etmek lazım…
Selamlar.

5 yıl beraber yaşadığım bir ilişkim oldu . O zamanlar kendimle bu kadar barışık olmadığımdan ve korkacağını düşündüğümden hastalığımı kendisine söylemedim . Stabil bir dönemimdi erkek arkadaşım hasta olduğumu ayrıldıktan sonra atak geçirdiğim zaman öğrendi ve çok şaşırdı . Hiç anlamamış. Üzüntünüzü ve yaşadıklarınızı anlıyorum ama genelleme yapmak çok yanlış . Özellikle aldatma konusu çok ağır bir itham . Hastalığın ismi aynı olabilir ama bu hastalığın türleri var . Kız arkadaşınız büyük ihtimalle hızlı döngülü bipolardı . Ben mesala tip 1 im ve genel olarak depresyon yaşamıyorum . Demek istediğim her hasta hastalığı aynı şekilde ve aynı şiddette yaşamıyor ve karakter konusunu hiç hesaba katmamışsınız . Bu tip kesin hükümlü bir yazı yazmadan önce keşke daha iyi araştırsanız ve ilişkisi güzel giden veya gidebilecek olan insanların hayatını yazdığınız bir yazıyla değiştirebileceğinizin farkında olsaydınız . Teşekkürler …

Cağdaş Hanım,
Öncelikle şunu belirteyim, benim ilişkim kız arkadaşımın depresif olduğu döneme denk geldi. Yani aldatılma olayı yaşamadım. Ama eğer ilişkimiz bu zamanlara kadar sürseydi onu da yaşayacaktım.
Tip kaç olursa olsun, bir bipolar hastası hipomaniden manik duruma geçtiğinde cinsel dürtüleri normal çalışan bir kadın beynin kat be katı artar. Bunu zaten siz biliyorsunuz. Manik dönem ( özellikle Haziran başında devreye giren ve Ağustos sonu Eylül ayına kadar süren ) sırasında ben uzun ilişkiye dayanabilmiş hiç bir kişide aldatmadan geçen bir dönem görmedim, duymadım.
Bakın kimse burada çıkıp “ben aldattım veya sen yazdıklarında haklısın " demeyecek. Bunu ÇOK İYİ BİLECEK KADAR bipolar hastası tanıdım. Hatta daha da açık bir şey söyleyeyim, kız arkadaşım için gittiğim tüm uzmanlar bu konunun er ya da geç gerçekleşeceğini bana söylediler.
Evet “karakter” çok önemlidir ama bir bipolar hastası eğer manik döneme girdi ise karakteri ne kadar sağlam olursa olsun üzülerek söylüyorum, % 100 aldatır. Bu maninin hangi aşamasında olduğuna bağlı. Bunu hastanın isteyerek yapmadığını da biliyorum. Nörotransmitterler ne yazık ki burada devreye giriyor ve bu anlamsız arzuyu ÇOK CİDDİ ŞEKİLDE TETİKLİYOR.
Bir bipolar hastası ile deprsif dönemde ilişki yaşadıysanız aldatılma durumunuz çok düşük, bu da yukarıda bahsettiğim gibi MANİK duruma kadar. Kusuruma bakmayın ama her kim ki benim karşıma çıkıp; Ben 12 ay içinde 2 defa 3 defa maniye yükseldim ve aldatmadım derse hiç acımam YALAN SÖYLÜYORSUN derim. Yukarıdaki bu yazıyı yazarken çok düşündüm çünkü bu yazıyı sizinde dediğiniz gibi " ilişkisi güzel giden veya gidebilecek” diye kendini kandıran ama aslında böyle bir durumun olmadığını bildiğim için de İBRET-İ ALEM olsun diye yazdım.
Sevgili Çağdaş Beyaz,
Bu rahatsızlığı taşıyan sizlersiniz, acısını çeken sizlersiniz, gün geldiğinde ÇEKTİRDİĞİNİZ ACILARIN TAMAMINI DA UNUTAN YİNE SİZLERSİNİZ. Bu yüzden bir bipolar ile asla tartışmaya girmemem gerektiğini de hem sizi kırmama adına hem de ne yapsam da ne desem de işe yaramayacağını bilmem adına çok iyi bilmekteyim. Kız arkadaşım Bipolar MIX di. İster MD 1 olsun İster MD2 olsun, ne olursa olsun BURAYI ŞİMDİ ÇOK İYİ OKUYUN; Doğru ilaç kullanmayan, ilaçlarını muntazam kullanmayan, alkol ve/veya madde kullanan HER KADIN MANİ DÖNEMİNDE EŞİNİ / SEVGİLİSİNİ ALDATIR. Karakteri isterse RAHİBE KARAKTERİ olsun yine ALDATIR. Ha sonra ne olur ? İşte o zaman karakter yapısı devreye giriyor. Eğer maniden düştü ise ve karakteri sağlamsa hata yaptığını anlar, utanır, çok üzülür ve bu iş majör depresyona kadar gider.
Gelelim insanların hayatını bir yazı ile değiştirme konusuna. Lütfen beni yanlış anlamayın, siz kendi çektiğiniz acıların evladınızın da çekmesini ister misiniz ? Doğacak çocuğun % kaç ihtimal ile " akıl sağlığı " problemi ile doğacağını siz benden çok daha iyi biliyorsunuz. Bırakın da o zaman insanların hayatı değişsin. Konumuz bipolar olduğu için durum biraz farklı. Konumuz ŞİZOFREN olsaydı o zaman biliyorsunuz ki MEDENİ KANUNDA BUNUN ENGELİ VARDIR. ŞİZOFREN EVLENEMEZ, YASAKTIR ! Ama her ne hikmet ise verdiğiniz kan ve bir akciğer röntgeni ile evlenebiliniyor. Benim kız arkadaşımın dedesi şizofrenmiş. Bu hastalık farklı bir patern ile annesine, oradan da kız arkadaşıma BİPOLAR olarak geçmiş. Bakın eğri oturalım doğru konuşalım lütfen. Sizi çok iyi anlıyorum, anlamaya çalışıyorum ama siz de bize hak verin. Özellikle genetik faktörlü geçen ruh hastalığını tanımında olan tüm hastalıklarda evlilik dahil olmak üzere, ehliyet alımı, imza yetkisi vs gibi hususların hastanın geleceği, çevresine, kendisine, sevdiğine, eşine, çocuğuna zarar vermemesi için denetim altına alınması gerekirse kısıtlanması gereklidir. Bipolar, seviyesi ne olursa olsun talep edildiği zaman ENGELLİ RAPORUNA geçen bir hastalık. Siz şimdi hangi güzel hayatların değişmesini, neden istiyorsunuz ? Sizlere saygım sonsuz bunu bilin ama ortada ciddi bir problem var, sizin de üstesinden çoğu zaman gelemediğiniz bir problem bu. Bunu bize yaşatmaya hakkınız yok. Bakın ilk yazımda ne dedim ? Siz ayrılırsınız, yatak döşek olursunuz, en dibe vurur koca bir kış evden çıkmazsınız ama yaz geldiğinde o kimyasal değişim sizi başka bir insan yapar ardınıza daha bakmadan yeni ilişkilere yelken açabilirsiniz. Ama biz ? Allah’ım ben ne yaptım da bu kız gitti diye düşünmekten koskoca bir yazı kendimize zehir eder ve terapi alma durumuna kadar gelebiliriz. Bunun bizde bıraktığı yarayı düşünür müsünüz ? Bakın yine altını çizerek yineliyorum; BU YAZDIKLARIMIN ÇOĞU KENDİNE HER KONUDA BAKMAYAN BİPOLAR İÇİN GEÇERLİ.
Durumun farkında olan, eğitim seviyesi düzgün, iyi bir çevresi ve onu anlayan ailesi olan, sağlığına çok dikkat edip, atak zamanlarını hissettiği anda destek alan bir bipolar BELKİ aldatmayabilir.
Bir de şunu soracağım size. Neden hep aldatma üzerinde konuşuyoruz ? Deli gibi araç kullanıp bir ağaca girdiğiniz zaman da yanınızda biz olabiliriz. Öfke nöbetli geçirip bize zarar verme durumunu da yaşayabiliriz. Veya durduramadığınız kafanızı bir gün durdurmak için alacağınız alkol ve ilaçlarla hayatınızı kaybettiğinizde kafayı kırma derecesine gelecek insanlar da biz olabiliriz. Kısacası, sizlerle birlikte olacaksak her an teyakkuzda bir hayat yaşayacağımız için bunun bize vereceği ağırlığı da lütfen siz düşünün. Biz sizleri çok seviyoruz / sevdik ama sizin kimyanız stabil değil, kimse bu riski almak istemez.
Eski kız arkadaşıma ve tüm bipolar hastalara dediğim gibi, inşallah tıp bir gün buna da çare bulacaktır. Buna sizin kadar ben de çok sevineceğim. Çünkü etrafımda bu hastalık yüzünden
1- İntihar eden
2- Çok acı çeken
3- Çok acı çektiren
4- Suç işlemiş
5- Kanunlara karşı gelme sureti ile kendi başını ve yakınlarının başını belaya sokmuş çok insan tanıdım.
Sevilmeyi çok hak ediyorsunuz. Peki biz yanmayı hak ediyor muyuz ?
Umarım bana kızmadınız, birazcık anladıysanız da çok mutlu olacağım.
Tekrar acil şifalar dilerim bu dünyanın kanatsız melekleri. :rose::bouquet:
Selam ve sevgilerimle,

Eşim de ben de bipolarız. tanıştığımızda ikimiz de birbirimizden bir şey saklamadık. Çok terkedildim, çok mani ve depresyon dönemleri atlattık. Ama 4 yıl içinde hastalığımız ve ilişkimiz açısından büyük ilerleme kaydettik. Birbirimize destek olmak için dünyaya geldiğimizi düşünüyoruz. Belki bizimkisi istisna bilemem…

Sanem Hanım Merhaba,
İstisnalar kaideyi bozmaz diye biz söz vardır. Sizinki de bu misal olmuş. Her iki tarafın da bipolar olması belki farklı duygular içinde olmanızı mı sağlıyor bilemedim açıkçası. Tarafların birbirine çok açık olması ve önceden de bahsettiğim gibi " hastalığını tanıyan, düzenli ve doğru ilaç kullanan, kontrolleri aksatmayan" hastalarda bu durum belki de uzun bir süre böyle devam edecektir. Ama düşüncem şu ki, bir gün geldiğinde … Kimyasal bir faktörün önüne geçmek gerçekten çok ama çok zor. Bu yüzden bipolar bir kişinin aldatmasını HATA, SUÇ, AHLAKSIZLIK veya ETİK DIŞI asla bulmuyorum, elinizde değil çünkü. Durumun farkındayım ama bipolar bir kadını sevecek erkeklere de kılavuz olmak istiyorum.
Sağlıklı, mutlu nice güzel yıllar dilerim.
Selamlar,

Size christian bey mi demeliyim bilemedim . Bu arada aldatma ve ilişki konusunda bipolar bireylerle ( özellikle bayanlar ) ilgili tüm bu olumsuz düşünceleri yazan kişinin kendini christian grey gibi ilişki konusunda kişilik bozukluğu olan bir kurgu kahramanıyla özdeşleştirmiş olması çok enteresan . Dikkatimi çeken diğer bir konu hep erkekleri bipolar bayanlar tarafından aldatılacakları konusunda uyarmanız . Bayanları bu konuda bipolar erkekler tarafından aldatıcakları konusunda uyarma gereği hiç duymamışsınız . Bunun sebebi bipolar bayanların sevgililerini aldatma olasılığının normal bir erkeğin aldatma olasılığı kadar olması olabilir mi ? Mutlu pazarlar …

Sayın Cadas_Beyaz,

Sorularınızı teker teker yanıtlayayım.
1- Christian Grey ile özdeşleşmem için kendimi onun gibi görmem lazım. ALAKAM YOK öncelikle bunu bilin. Grey karakteri dikkat çekici bir isim olduğu için bunu kullandım. Gördüğüm kadarı ile de oldukça başarılı olmuşum. Söz konusu karakterin olduğu sinema filmi 2015 yılında çekilmiş ama ben ne yazık ki bu filmi 2018 yılında, yani daha bu yıl keşfettim. O da sağolsun BİPOLAR KIZ ARKADAŞIM sayesinde. Sanırım bu cevap sizi TATMİN edecektir.
2- Bu anlamsız ve hesap kitap içinde bana cevap yazdığınız yazılarınız ile ilgili; “Erkekler zaten aldatır” deyip işin içinden çıkma gibi bir tercihim var ama sizi kırmayacağım bununla ilgili de bir iki satır yazıp, cevap verecek haliniz kalırsa sözü size bırakacağım.
Ben bir erkek olduğum için,
Karşımdaki kişide bir kadın olduğu için
Doğal olarak yaşadığım durumun üzerinden hemcinslerimi bilgilendirmek kadar doğal bir şey olamaz. Ayrıca, burada hemcinslerimi bilgilendiriken aynı zamanda da siz değerli hanımları, aileleriniz ve bu konuya ilgisi olan herkesi bilgilendiriyorum.
Hiç bir hastalık cinsiyet ayırmaz sayın Beyaz, bu yüzden verdiğim örnek(ler) tabi ki de erkek bipolar hastalar için de geçerlidir. Bunu herkes anlar, siz anlamadınız mı yoksa ?
Bu konuda daha öncede yazdığım gibi; Neden aldatma konusuna takılı kaldınız acaba ? Bence aldatmadan çok daha önemli belirtileri ve sonuçları var bu hastalığın. Mesela İNTİHAR. Siz bu kadar bu aldatma konusuna takılmayın. Sizi çok iyi anlıyorum, bu konuda ciddi bir sıkıntı var ortada. Tahmin de edebiliyorum ama bu sizin erkek arkadaşınızla çözeceğiniz bir durum. Buradan bana “taciz niteliğinde” verdiğiniz cevaplar veya yorumlar ile çözülecek bir durum değil.
3- " …bipolar bayanların sevgililerini aldatma olasılığının normal bir erkeğin aldatma olasılığı kadar olması… " demişsiniz.
Sayın Beyaz,
GERÇEKTEN SEVEN, DEĞER VEREN ve KARAKTERİ SAĞLAM BİR ERKEK ASLA ALDATMAZ ! Bunu kesinlikle unutmayın ! Bunun kadın versiyonu da aynıdır. O da ALDATMAZ. Ama;
İSTER SEVSİN, İSTER AŞIK OLSUN, İSTER TAPSIN, İSTER SAYGI DUYSUN;
a- Doğru ilaçları kullanmayan,
b- O ilaçları zamanında muntazam ve eksiksiz almayan,
c- Doktor kontrollerini aksatan veya gitmeyen
d- Aile ve arkadaş çevresinden destek almayan
e- Hastalığını tanımayan
f- Alkol / Madde kullanımına devam eden
BİPOLAR HASTASI İSTER KADIN OLSUN, İSTER ERKEK OLSUN
CİNSEL AÇIDAN EŞİNİ / SEVGİLİSİNİ A - L - D - A - T - I - R
Adı üzerinde; HASTALIK. Önüne geçmesi mümkün değil, % 100 tedavisi yok, ancak yavaşlatmak mümkün, o da bir süre.
Ha bir de kim aldatır biliyor musunuz ? Tüm yukarıda yazdığım “kendini koruma adına” olan hususları yerine EKSİKSİZ getiren ama ÖZ KARAKTERİ bozuk olan YİNE BİPOLAR hastası aldatır.
Demek ki " GERÇEKTEN SEVEN, DEĞER VEREN ve KARAKTERİ SAĞLAM bipolar bir kadın,
GERÇEKTEN SEVEN, DEĞER VEREN ve KARAKTERİ SAĞLAM BİR erkekten daha fazla ALDATMA RİSKİ TAŞIR.
Ben de size mutlu pazartesiler dilerim.
Selamlar,
NOT: Siz manik’in tavanında olacaksınız, ilaçları düzgün almayacaksınız ve/veya aile, sosyal çevre ilişkileriniz yeteri kadar şartlarınıza uygun olmayacak, üzerine bir de alkol kullanacaksınız ve örneğin beğendiğiniz bir karakter olan Christian Grey ile karşılaşınca eşinizi / sevgilinizi ALDATMAYACAKSINIZ öyle mi ?
Ben BİPOLAR OLMAYAN bir erkek olarak, sevdiğim varken çok beğendiğim Melissa Benoist gelecek ve bana " seninle birlikte olmak istiyorum " diyecek ! “Teşekkür ederim almayayım, benim sevgilim bana yetiyor” der ve giderim. İşte bipolar ile bipolar olmayan sağlam karakter arasındaki fark bu. Bu durum kadın için de geçerlidir, erkek için de.
Tekrar iyi pazartesiler

Evet epeydir yazmadık.
Ne demiştik, MANİ. Sizce kişinin çocukluğundan gelen karakteri manik duruma ne kadar baskın çıkabilir.
Şöyle açıklayayım, hastalığın ortaya çıkmasına kadar karakteri sağlam olan bir bipolar, hastalık sonrasında o sağlam karakterinin baskısı altında ne kadar kalabilir ?

Konu nereden mi açıldı ? Anlatayım. Malumunuz şu eski bipolar kız arkadaşımdan ayrılalı yaklaşık 4 ay oldu. Haziran başına kadar sosyal medya paylaşımını minimum düzeyde yapan bu kız, Haziran başından itibaren bir coştu bir coştu anlatamam. Ayrılırken ettiği saçma bir söz vardı. " Hayatımda erkek olmayacak işime gücüme bakacağım "
Bunu diyen sevgili bipolarımız şu an tatilde ve tatil bölgesinde sosyal medyasına eklemediği erkek kalmamış. Bi de ince eleyip sık dokuyor, işi riske atmak istemiyor.
Şimdi bu mani dönemine girmiş bir hasta modeli mi ? Yoksa hasta olmasaydı da hafif meşrep olduğunun göstergesi mi olurdu ? Hem bipolar hem de karakter yoksunluğu nasıl bir durum ortaya koymakta ?
Uzun bir süredir doktoruna gittiğini sanmıyorum, alkole de başlamış tekrar ( ki artık ağzıma koymayacağım diyordu ) sanırım ilaçlarını da tam olarak veya zamanında almıyor. Zaten alsa bile alkol aldığı için ilaç etkisi ortadan kalkıyor.
Şimdi bu kız o tatil yöresinden gözüne kestirdiği birini kafalayıp birlikte olacak / veya çoktan oldu bile.
Bunu da en az bir kişi diye hesaplayalım. Ben bu yaz en az 5-10 kişi bekliyorum buna partner olacak.
Kızın kafası belli, maniye girmiş uçmuş, tut tutabilirsen. Ama şunun farkında değil zavallıcık, bu yüksekten uçmanın çakılması çok fena olacak.
Öz karakteri sağlamsa ki çok fazla sağlam olduğunu düşünüyorum her birlikteliğinin üzerinden bir süre geçtikten sonra ciddi pişmanlık duyacak ve depresyona girecek. Karakter sağlam değilse zaten sorun sok. Skora doğru koş koşabildiğin kadar.
Peki bu süre içinde ne olacak ? Biraz duyguları ile hareket eden birlikte olunan çocuklardan bir tanesi kızımıza aşık olacak . Geçmiş olsun ! Kız dürüst ise, işin başında bipolar olduğunu söylediyse ve çocukta bipoların ne olduğunu biliyorsa veya araştırdı ise sıkıntı çok büyük olmaz. Aklı başında bir erkek beklenti içinde girmeden yaşayacağını yaşar iş bittiğinde de çeker gider. Ama ya aklı başından gitti ise… !?
Durum fena sıkıntılı. Kızın bipolar olduğunu bilmiyorsa başına gelecekleri bilmediği için bir süre sonra
kız " ben gidiyorum " demeden dahi başkasına birlikte olacak. Çocuğumuzun ruh hali sizce nasıl olur ?
Çekecek mi ? Depresyona mı girecek ? Nefret mi edecek ? Yoksa şiddet eğilimi ile kıza zarar mı verecek ? Veya kendine mi zarar verecek ?
Veya başkası ile birlikte olmadan " ben gidiyorum " dedi. Durup dururken. Bioplar ya, ne yapacağı belli olmaz. Hele ki bir de Bipolar MİX ise !
Sonuç şu;
Kız şiddete maruz kalmadığı sürece onun açısından değişecek hiç bir şey yok. Bir dalı bırakacak ve diğer bir dalı tutacak. İki günde de unutacak. Ama erkek ? E onunda siz düşünün sevgili hemcinslerim.
Bu durum, bipolar hastası olan erkek için de geçerli kadın için de. Anlayacağınız taraflardan biri bipolar ise ve diğer tarafın insani duyguları gelişmiş ve birazda kalpten bu yolda ilerliyorsa yaşarken ölüm nedir bunun tadına bakacak ne yazık ki.
Şizofren ve Bipolar gibi özellikle genetik yolla geçme riski yüksek akıl hastalıkları için yasada ciddi boşluklar var. Evet şizofren hastalığı olan kişinin evlenmesi yasalar karşısında engellenmiş durumda ama kim evlilik müracaatında “ben şizofrenim” diye bilgi veriyor ? Kimse ! Bu yüzden olan, hem eşine oluyor hem de doğacak çocuğa. Aynı şekilde bipolar hastalarının da medeni kanun karşısında ciddi olarak engellenmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere şizofren ve bipolar birbiri ile karışabilen hastalıklar, bipolar diye bilenen bir kişi şizofren de olabilir, şizofren olarak tanı konulan bir hasta bipolar da olabilir.
Bakın durum gerçekten ciddi. Kesinlikle ve kesinlikle şizofren hastası için uygulanacak tüm hukuksal konuların bipolar hastası için de uygulanması gerekmektedir. En azından çocuk yapmamaları gerekmektedir. Bu durum böyle devam ettiği süre üzülerek söylüyorum ki ülkede dengesiz davranış içinde olan duygu durum bozukluğu yaşayan insanlar çoğalacak ve bu konu her yönden sıkıntı yaratacaktır. İş konusunda, ikili ilişkiler konusunda, hukuksal yaptırımlar konusunda sıkıntılar git gide artacak.
Bipoların evlenmeye hakkı yok mu ? Şizofren hastasına nazaran belki bir nebze hakkı olabilir ama çocuk yapmama şartı ile ve kimlik bilgilerine bu hastalığın tanımının yapılması halinde doktor onayı ile.
Konu ile ilgili detaylı bir rapor hazırlanıyor. Bu rapor içinde tıp doktorlarının görüşleri, bipolar hastaların sosyal medya paylaşımları, tanısı konulmuş kişilerin sistem üzerinden belirlenmesi gibi çalışmalar yapılacak.
Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, Adet Bakanlığı, Aile ve Sosyal İlişkiler Bakanlığına ilgili çalışma gönderildikten sonra son durum sizlerle paylaşılacak.
Bu konuda görüşleriniz varsa buyurun; Söz sizde.
Önemli Not: Özellikle mani döneminde olan ve konuyu farklı yerlere getirmek isteyen kişilere cevap vermeyi düşünmüyorum. Bu döneminize size ne dersek BOŞ ! Cevapları daha çok, bipolar hastası olan ve bu konu yüzünden muzdarip olan kişilerden almak daha sağlıklı olacaktır.
Bundan sonraki diğer konumuz da; Hastalara VASİ tayin edilmesi ve TCK üzerinde yapılacak olan değişikler olacaktır.
Hastalarımıza şifa, yakınlarına güç ve sabır dilerim.

Yazma sebebim hem biraz olsun rahatlamak hem de deneyimlerimi belki birisine bir faydası olur diye aktarmak.
Herşey 6 sene önce içki içilen bir arkadaş ortamında sima olarak tanıdığım bir kızla ani bi şekilde beraber olmamla başladı.Bu kız, erkek arkadaşını benimle aldattı o gece, aslına bakarsanız asla kabul etmediğim bir durumdur bu çünkü benim başıma da geldi aynı şey ve nasıl bir his olduğunu iyi bilirim ama herşey çok ani oldu ve 1 ay sonra aynı ev de yaşamaya başlamıştık bile.Heycanı ve öz güveninden etkilenmiştim sanırım.

Herşey mükemmel gibiydi.Tek sorun vardı ben sedef hastasıydım ve bu durum benim sürekli depresif olmama ve asosyalleşmeme sebep oluyordu.İlişkimin başında sedef hastası olduğumu söyledim ve onun için sorun olmadığını, herzaman yanımda olacağını söyledi, bu beni çok rahatlattı ve onu daha da çok sevdim.biraz dengesiz bir insandı aslında hiç olmayacak şeylerden kavga ediyorduk bazen ama olsun seviyordum sonuçta.

3 sene sonra evlenmeye karar verdik ve nişanlandık.Garip bir aile yapısı vardı, ailesindeki insanlarda dengesizdi bana karşı bi an iyi bi an sert ve acımasız olabiliyorlardı,türlü türlü insan var dedim geçtim, çok sorun etmedim.Fakat nişanlıyken beni birisiyle aldattığını öğrendim, çok sinirlendim, yıprandım, o güne kadar hafif seyirli olan sedefim bir anda vücudumu kapladı ,ağır ilaçlar kullanmak zorunda kaldım.ayrılmak istedim ama o kadar pişman ve üzgündü ki herşeye rağmen affedip bir şans daha vermek istedim ilk defa beni aldatan bir kadını affettim o gün,demek ki çok seviyorum dedim kendime,herkes bir şansı hakeder dedim ve evlendik. Bu yaşananlar sonrası depresyon ve panik ataklar yaşadığı bir dönem oldu doktora gittik ilaç kullanmaya başladı ve zamanla toparladı çok önemsemedim.

İlaç kullandığı zamanlar gayet iyiydik ama bir süre sonra ilaçlarını bıraktı,ben de artık ihtiyacı yoktur diye düşündüm.Bazen çok güzel zamanlarımız bazen de inanılmaz yıpratıcı zamanlarımız oluyordu.Aslında genel olarak baktığım da ciddi hiçbir sorunumuz yoktu o kadar aptalca şeylerden dolayı tartışıyorduk ki hiç bir anlam veremiyordum duruma ama bu süreç benim sedeflerimi daha da arttırıp beni depresyona sürüklüyor ve dışarı bile çıkamaz bir hale getiriyordu ve o herşey için beni suçluyordu , bi süre sonra ben de herşey için kendimi suçlamaya başlamıştım, hastalığım yüzünden depresyonda olduğumu bu yüzden onu da mutsuz ettiğimi, işe yaramaz bir adam olduğumu düşünmeye başlayıp iyice kabuğuma çekilmeye başladım,zaten bir sürü borç vs. saymıyorum bile.Ne isterse yapmaya çalışıyordum ama yine de yaranamıyordum.Son 3-4 ayımız hep saçma sapan anlam veremediğim sebeplerden tartışarak geçti ve bir gün geldi, karşıma geçip ben boşanmak istiyorum dedi, ilk söylediğinde o kadar saçma geldiki ciddiye bile almadım diyebilirim ama o ciddiydi, inanamıyordum.

vazgeçirmek için çok çabaladım onu sevdiğimi,istediği gibi birisi olmak için elimden geleni yapıcağımı söyledim ama ne yaparsam yapıyım vazgeçmedi,bu şekilde bir ay daha geçirdik ,düzeltmek için elimden geleni yaptım,evlilik danışmanına bile gittik.sonra birgün arkadaşlamızla otururken (aslında arkadaşlarımla çünkü benden başka hiçbir arkadaşı yoktu maalesef) bir anda durup dururken bana saldırdı, o kadar beklemediğim bir anda vurmaya başladı ki oturduğum yerden düştüm ve benim için de bu son damla oldu ve ben de artık yapabileceğim bişey olmadığını anlamıştım ama çok kızgındım çünkü bir türlü nedenini anlayamıyordum.

Başkası olduğunu düşünüyordum.sonra ben arkadaşlarımda kalmaya başladım tabi aileler bu süreçte işin içine dahil olmuştu bile,bir hafta sonra görüşmek istedi ama beni görür görmez aynı şekilde saldırmaya başladı ve artık olmayan şeyler görüyor takip edildiğini düşünüyordu, gerçeklikle bağını kopartmıştı tamamen.ailesi kesinlikle doktora götürmeyi kabul etmedi herşey için beni suçlamaya başladılar ve aslı astarı olmayan suçlamalardı.Aynı zamanda da bir o kadar umursamaz ve rahat davranıyorlardı ,kafayı yemek üzereydim ,1ay da bu şekilde geçti.hergün daha kötüye gitti ve en sonunda 1hafta kadar hastaneye yatırdılar.
Öğrendim ki aslında bipolar hastasıymış ve ailesi bunu benden saklamış,kendi ne kadar farkındaydı bilmiyorum belki kabullenmemişti belki o da biliyordu, bilmiyorum.aynı zamanda ailesinde de bipolar insanlar varmış zaten.

Bugün boşanmak istiyorum demesinin üzerinden 3 ay geçti,ben hala arkadaşlarımda kalıyorum sağlığım iyice kötüye gidiyor.O ise 6 senedir beraber olduğum insan değil artık ,ailesiyle beraber bana düşman oldu ve maddi olarak da elimdeki herşeyi almak için çabalıyor (burda ailesinin payı büyük) .Herşey nasıl bu hale geldi anlayamadım bile, suçlu olmadığımı biliyorum ama yine de bazı zamanlar kendimi suçlu hissediyorum.Ben hastayken o benim herzaman yanımda oldu ve destek verdi ama benim ona destek olma fırsatım bile yok,elimden hiçbirşey gelmiyor ve onun için çok üzülüyorum.Bütün herşeyimi verdiğim bu hayatta en çok sevdiğim insanın gözlerine bakınca artık onu göremiyorum bile içinde bambaşka bir insan var, 6 senedir bana bakan insan değil artık o.şu an ilaçlardan dolayı biraz daha iyi ama normale döndüğü zaman ne hissedicek ,ne düşünücek bilmiyorum ama artık geriye dönüş olmadığı aşikar.

Bipoların ne olduğunu önceden de biliyordum 15 senedir bipolar olan bir arkadaşım vardı ama buna rağmen eşimin bipolar olduğunu anlayamadım çünkü bipoların nasıl bişey olduğunu daha yeni anladım,nasıl her karakter de farklılık gösterdiğini,her bipoların aynı olmadığını öğrendim artık.

Zaman herşeyin ilacı olucak biliyorum, yaralarımı sarıcam yavaş yavaş ama onu hala seviyor ve onun için üzülüyorum.Umarım hastalığını kabul edip bununla yaşamayı öğrenmeyi başarabilir, bir hastalıkla yaşamak zorunda olmanın nasıl bişey olduğunu iyi biliyorum, hele ki kabullenmek seneler alabiliyor,umarım yıpranmadan kabullenip bu süreci atlatır,tek isteğim bu.

Bipolar hastasıysanız veya herhangi başka kronik bir hastalığınız varsa lütfen içinizde tutmayın ,insanlara söyleyin ancak bu şekilde kendiniz de kabullenip bununla yaşamayı öğrenebilirsiniz ve lütfen zor olduğunu biliyorum ama insanlara güvenmeyi öğrenin ve dostluklar kurun.

Sevgiler!

Gerçekten etkileyici bir hikaye. İşte benim de önceki yazılarımda anlatmak istediğim şey tam olarak buydu.
Bir bipolar severseniz veya aşık olursanız hayatınız kararır. Bu açık ve net. Siz 6 sene bu duruma katlanmışsınız, keşke en başından kapılmadan bu ilişkiye son verseydiniz.
Sevgiye, aşka sonsuz saygım var ama bu işten ne kadar çabuk kurtulursanız o kadar karlı çıkarsınız.
Bipolar ASLA DÜZELMEZ ! Size ve ailenize yaşattıklarına bir baksanıza ! Korku filmi gibi.
Benim de kız arkadaşım bipolardı ayrıldık ama şimdi düşünüyorum da eğer ayrılmasaydık bakın inanın ya benim akıl sağlığım elimden gidecekti ya da elimden istemeden bir kaza çıkacaktı. Değer mi ? ASLA !
Anladığım kadarı ile çocuğunuz yok, bu verilmiş en doğru karar olmuş. Çocuk olsaydı muhtemelen onun da bir akıl hastalığı olacaktı ki işte bu en acısı.
Bakın, bipolar ne yaptığını bilmez. Kendini engelleyemez. Belki kız arkadaşım ile ilgili en az ondan habersiz 10 doktora gittim. İnanın 10 doktorun 10 u da, bugün olmazsa yarın seni MUTLAKA ALDATACAK, BU DURUM HASTALIĞIN BİR ÖZELLİĞİDİR dediler.
O saatten sonra aklın devreye girmesi gerek. Karşınızdaki kişi ne kadar etkileyici de olsa, güzel de olsa, hoş biri de olsa ardınıza bakmadan KAÇMANIZ lazım.
Siz hastanızı unutun artık, kendi sağlığınıza bakın. Siz olmazsanız hiç bir şey olmaz bunu unutmayın.
İkinci bir husus da şu; Ailesi ile birlikte size maddi yük olması durumu.
Bu konuda müsterih olun. Hastanın HACİR ALTINA ALINMASI diye hukuksal bir konu var. Doktor raporları vs ile bu konuyu bir avukat ile görüşürseniz size çıkış yolunu gösterecektir.
Eşinizi ve onun aile bireylerini iyi bir avukat ENGELLİ STATÜSÜNE SOKUP O AİLEYE AKLI BAŞINDA BİR VASİ TAYİN EDİLMESİNİ SAĞLAR.
Kısacası bipolar bir hastanın hastalık derecesine göre ( ki sizinki hastanede yatmış yüzdesi fazla çıkacaktır ) elinden tüm imkanlarını almanız mümkün. Hatta bazı bipolar vakalar şizofren ile karıştırılır. Eğer ki eşinizde şizofren çıkarsa o zaman medeni kanuna göre evliliğiniz de geçersiz sayılabilir. Şizofren hastasının evlilik yapması kanunen yasaktır çünkü.
Ben de bir bipolar zede olarak aynı durumun bipolar hastalar için uygulanması hususunda çok ciddi çalışmalar yapmaktayım. Umarım ki bir gün bipolar hastalarında medeni kanun karşısında engelleri olacaktır. Bu, hem hasta sağlığı hem karşı tarafın akıl sağlığı hem de ülke de akıl sağlığı yerinde olmayan kişilerin ileri ki jenerasyonlarda daha az görülmesini sağlayacaktır. Bir çok bipolar hastası bu yüzden bana tepki gösterecek ama kimse kusura bakmasın, hiç bir kişi bir bipolar hastayı hak etmez.
Bunu edecek olan varsa onun da akli melekelerinde bir sorun vardır.
Hastanıza az hasarlı şifa dilerim, umarım ki hastane deneyimi sonrasında muntazam olarak ilaçlarını kullanır ve az da olsa kendine ve çevresine hayatı biraz kolaylaştırır. Size de sabır ve güç dilerim, gerçekten işiniz çok zor. Şu sözü unutmayın. Ölüsü olan bir gün ağlar…
Sağlıcakla,