Bipolar tedavisinde ilaçlar ne zaman etki eder?


#1

14 yaşındaki yeğenim bipolar hastası. Yaklaşık 2 aydır Zolerip ve Depakin Chrono kullanıyor. Zolerip’i sabah akşam yarım Depakin Chrono kullanıyor. Hipomanisi azalsa da depresif durumu devam ediyor. Bu normal bir durum mu yoksa şimdiye kadar depresif durumun bitmesi mi gerekmektedir? Bipolar tedavisi konusunda sizin farklı bir öneriniz var mıdır?


#2

Merhaba,
İlaçlar konusunda burada bilgi vermenin doğru olmadığı düşüncesindeyim. Her ilaç her hastaya uygun olamayabilir. Hipomani azaldı ise ilaç işe yaramış değil mi ? Mevsimsel dönemleri de göz önüne alıyorsunuz umarım.
Bu ilaçları hangi hekim verdi ise ona tekrar danışmak daha doğru olacaktır. Ha, tedaviden memnun değilseniz o zaman hekiminizi değiştirin derim.
Bipoların tedavisinde ilaçlar harici; huzurlu bir ortam, doğru arkadaşlıklar, anlayışlı bir aile, spor yapmak ( mümkünse deniz kenarı yürüyüş, değilse yeşil bir alanda uzun yürüyüşler ) gıdalara dikkat etmek, uyku düzenini aksatmamak, ASLA ALKOL ALMAMAK, MADDE KULLANMAMAK en önemli hususlardandır.
Şifa dilerim.