Bipolar ve Beslenme: Dikkat Edilmesi Gereken 5 Gıda

blog

#1

Sağlıksız yiyecekleri yemenin birçok sağlık sorununa yol açabileceği bir sır değildir. Ancak bazı besinlerin etkisi araştırmalara göre, bipolar duygudurum dönemlerini tetiklemede rol oynadığını göstermiştir.

Bipolar bozukluk için önerilen özel bir diyet olmasa da, bazı gıda seçenekleri mani dönemlerinin kontrol edilmesinde yardımcı olabilir. Ek olarak, bipolar bozukluğu olan bireylerin aşırı kilolu ya da obez olmak gibi çok sayıda kronik hastalık için yüksek bir yüzdeye sahip oldukları düşünülüyor.

Michigan Üniversitesinde Psikiyatrist olan Rachel Bergmans:
“Bu yüzden sağlıklı bir diyetin sürdürülmesi, sadece bipolar bozukluğun semptomlarını değil, aynı zamanda ortaya çıkan hastalıkların yükünü azaltma potansiyelini de beraberinde getiriyor” diye açıklıyor.

Bipolar bozuklukta duygudurum halleri de dahil olmak üzere beslenmenin ruh sağlığını etkilediğine dair kanıtlar artmaktadır. Örneğin, Eylül 2015’te Psikiyatri Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, bazı yağlı yiyeceklerin zayıf zihinsel sağlık ve bipolar bozuklukta genel olarak işlev görmesine katkıda bulunabileceğini bulmuştur. Sadece daha fazla meyve ve sebze tüketmekle kalmayıp, aynı zamanda diyetinizdeki yağ içeriğine dikkat ederek sağlıklı beslenme kurallarına uymak oldukça iyi bir fikirdir.

Bipolar ile uyuşmayan gıdaları diyetinizden çıkarmayı seçerseniz, sadece psikolojik sağlığınızı geliştirmiş olmazsınız; Ayrıca, kalp sağlığınız da dahil olmak üzere, fiziksel sağlığınızı da iyileştirirsiniz. Bu oldukça önemlidir. Çünkü Bipolar bozuklukta, Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre daha fazla obezite ve kalp ve damar hastalığı riskine sahip olursunuz.

“Bipolar bozukluğu olan kişiler genel olarak zayıf diyetlere sahiptir ve uygun gıdalarla sağlıklı diyetleri planlamakta iyi değildir” diye açıklıyor Psikiyatrist McInnis. “Ayrıca bipolar bozukluğu olan çok sayıda insan için birincil besin kaynağı olan fast food uygun, ucuz ve lezzetli olması sebebi ile çok tercih ediliyor. Bu durum biz araştırmacıları fazlasıyla rahatsız ediyor.” dedi.

Zayıf diyet seçeneklerine yol açabilecek diğer etkenler arasında ilaç yan etkileri, yetersiz egzersiz, sigara ve uygun bakıma erişim eksikliği sayılabilir.

Psikiyatrist Jess G. Fiedorowicz, Psikiyatri ve iç hastalıkları bölümlerinde doçent olarak görev yapmaktadır. Fiedorowicz, “Bipolar bozukluk için spesifik diyetlerle ilgili bazı spekülasyonlar olsa da, sadece sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemli bir başlangıç ​​olduğunu düşünüyorum” söylüyor.

Bipolar Bozukluğu Olan Kişiler Ne Yemeli ?

Sağlıklı bir diyetin temelleri sadece ne yemeyi değil, ne yememeyi de içerir. Bipolar belirtilerinizi kötüleştirebilecek bu seçeneklere bir göz atalım:

1. Kafein

Fiedorowicz, “Uyarıcılar maniyi tetikleyebilir ve kaçınılmalıdır” diyor. “Kafein, iddiasız bir tetikleyicidir fakat aynı zamanda uykuyu da bozabilir” uyku yoksunluğu, bipolar ruh hali ve mani için kötü bir tetikleyicidir.

Ulusal Uyku Vakfı, kafeinin uykuyu etkilemenin yanı sıra, sinirlilik ve anksiyeteyi artırabildiğini ve bu yüzden yatma zamanına yaklaşırken kafeinden kaçınmanızı tavsiye etmektedir. Fiedorowicz, bazı öksürük ve soğuk zincir ilaçlarda bulunan psödoefedrin gibi bazı reçetesiz ilaçların kafein benzeri uyarıcı özelliklere sahip olduğunu ve ayrıca bipolar duygudurum dalgalanmalarını tetikleyebileceğini de sözlerine ekliyor.

2. Alkol

Alkol ve bipolar bozukluk kötü bir kombinasyon oluşturur. Alkol, bipolar duygudurum dalgalanmalarını olumsuz yönde etkileyebilir ve Ulusal Sağlık Klinikleri Enstitüsüne (NIHCC) göre, lityum gibi ilaçlarla da negatif etkileşime girebilir.

Bipolar bozukluğu olan kişiler, aynı zamanda, Lancet Psikiyatrisi’nin Eylül 2015 sayısında yayınlanan bipolar bozukluğu olan 11.000’den fazla kişiyi içeren bir veri analizine göre, alkol veya başka maddeler kullanıyorlarsa hayatlarını erken kaybetme eğilimindedirler.

3. Şeker

Acta Psychiatrica Scandinavica’nın Haziran 2015 sayısında yayınlanan çok merkezli bir araştırmanın sonuçlarına göre, şeker açısından yüksek bir diyet, kilo ve obeziteyi kontrol altına almayı ve bazı bipolar bozukluk ilaç tedavilerini daha etkili hale getirmeyi zorlaştırabilir. Canınız çok fazla tatlı istiyorsa meyve yemeyi düşünebilirsiniz.

4. Tuz

Eğer lityum alıyorsanız, yemek tuzunuzu ayarlamanız zor olabilir, çünkü NIHCC’ye göre, tuz alımındaki bir değişiklik - ani bir artış veya azalma - lityum seviyelerini etkileyebilir. Sağlıklı bir aralıkta kalmak için diyetinizde tuzun nasıl güvenli bir şekilde yönetileceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Amerikan Kalp Derneği çoğu yetişkin için günde en fazla 1500 miligram (mg) tüketilmesini tavsiye etmektedir. Lityum alırken aynı derecede önemli miktarda sıvı aldığınızdan emin olmak önemlidir. Çünkü Dehidrasyon tehlikeli yan etkilere neden olabilir. ( Fiedorowicz’in uyarısı. )

5. Yağ

Fiedorowicz, Amerikan Kalp Derneği’nin doymuş yağ ve trans yağ miktarını diyetinizde sınırlamak için verdiği tavsiyeleri takip etmenizi öneriyor. Bu durum hayvansal ürünleri seçerken yağsız protein ve az yağlı süt ürünlerini tercih etmek anlamına gelir. Gıdalardaki yağın vücudunuzun ilaç kullanma şeklini değiştirdiğini duymuş olabilirsiniz. Fakat genel olarak, ilacınız yine de etkili olacaktır. Ancak çok fazla kızarmış yağlı yiyecekler kalbiniz için iyi değildir.

**Sağlıksız Gıdalar Yerine Sağlıklı Gıdalar Tercih Edin **

Daha sağlıklı bir diyet planlamak zırvalık olmak zorunda değildir. Fiedorowicz, yerel çiftçi pazarlarına gitme, seçenekleri keşfetme ve çiftçilerin kendileriyle birlikte ürettikleri ürünlerden nasıl keyif alabilecekleri hakkında konuşmalarını tavsiye ediyor. Diyetinizi daha sağlıklı hale getirmenin yolu için Fiedorowicz şöyle diyor:

  • Patates cipsi veya patates kızartması yerine, humus gibi lezzetli bir seçenek ile taze sebzeleri bandırarak cips gibi yiyin.

  • Tatlı hamur işlerini atlayın ve bunun yerine bir parça tam tahıllı ekmek veya kuru meyve tüketin.

  • Dördüncü veya beşinci bir fincan kahve yerine, bir kafeinsiz latte veya bir bitkisel çay seçin.

  • Fast-food burger ve patates kızartmasını yemeyin ve bunun yerine taze bir salata sipariş edin.

  • Buğulanmış veya ızgara balıklar tercih edin. Kızartmadan uzak durun.

  • En iyi diyetin oluşturulması genellikle tıbbi ekibinizin de dahil olduğu bir grup çalışması gerektirir. Diyet ve yaşam tarzınızın eksiksiz bir şekilde düzeltilmesi gerekiyorsa, yardım için doktorunuza veya diyetisyeninize başvurun.

Psikiyatrik Blog.
Psikiyatrik Bilgi Kaynağı.


#2

Arkadaşlar,
Bitki çaylarının bazılarının bipolar için zararlı olduğu bir takım yayınlarda mevcut. Lütfen bu yayınlara ulaşıp yeni bir düzenleme yapın derim. Yaklaşık 3-4 ay önce okuduğum bir yayında ( sanırım yabancı kaynaklı MD olacak ) bitki çaylarının mani döneminde ters etki yapabileceği yazılıydı. Biliyorsunuz ki her bitki çayı rahatlatıcı / sakinleştirici değildir. Bunları tek tek isimleri ile belirtmek gereklidir.
Selamlar.