Bipolar ve sosyal medya arkadaşliği


#1

Bu yazı öncelikle bipolar hasta yakınları için derlenmiştir.

Bildiğiniz üzere sosyal medya arkadaşlığı artık çok moda. İnsanlar doğal ortamlarında yeni bir kişiyle tanışmak yerine çok daha kolay ve karşıdaki kişiyi çok daha hızlı araştırabileceği sosyal medyayı kullanmakta. Bunların içinde en revaçta olanı Instagram, Facebook, Twitter vs Tinder. Özellikle instagram üzerinden arkadaş edinip gerçek hayatta bu arkadaşlığı taşıyan milyonlarca insan bulunmakta.

Peki ya bipolar bir hastanın sosyam medya üzerinden edineceği arkadaşlar ne kadar güvenilir ? Sakıncaları nedir ? Bu konuyu ele alalım.

Bildiğiniz üzere bipolar hastaların depresif-normal-hipomani ve mani dönemleri bulunmaktadır. Hasta depresif döneminde çok fazla arkadaşlık kurmak istemez, sosyal medya da dolaşır, profilleri kontrol eder ama o depresif dönem yeni bir arkadaşa hazır olunacak bir dönem değildir. Kişi kendinden hoşnut değildir, kendine güveni olmayabilir vs…

Depresif dönemim atlatılması üzerine yavaş yavaş hayat normale döner, bipolar kişinin kendine güveni gelmeye başlar ve hipomani ile birlikte arkadaş edinme isteği önüne geçilmez bir hal alır.

Hipomi ve özellikle manik dönemlerde bipolar olan kişiler doğru karar vermez. Zihinleri çok hızlı çalışır, düşünceler konudan konuya atlar arzu edilen arkadaş ihtiyacı da buna orantılı olarak değişkenlik gösterir. Kimisi ( özellikle bipolar yanında OKB rahatsızlığı olanlar ) takıntılı oldukları tiplere yönelirler. Bu dönemlerde, yani hipomani ile mani arasında gidip geldikleri anlarda cinsel dürtüleri çok üst seviyede olduğu için sosyal medya üzerinden bu ihtiyaçlarını karşılayacak arkadaşlık arayışlarına girerler. İşte burada her her iki taraf içinde sıkıntı kendini göstermeye başlar.

Bipolar olan taraf beyin kimyasının bozulmasından ötürü ayırt etmeksizin cinsellik yaşar. Bu durum ile birlikte dikkat edilecek en önemli konu cinsel yolla geçebilecek hastalıklardır. Hasta bunu o an düşünemez. İkinci önemli konu ise, karşı tarafın güvenilirliğidir.

Sosyal medya üzerinden başlayan ilişkilerin felaketle sonuçlanan vakaları basında görüyoruz. Eşlerden birisi diğerini öldürmüş veya darp etmiş veya cinsel olarak işkenceye maruz bırakmış oluyor. Bu durumu bipolar hasta da karşı tarafa yaşatabilir veya kişiliği bozuk bir insan da bipolara bu durumu yaşatabilir.
Sosyal medya tanışıklıkları ile başlayan ilişkilerin en başında, bipolar olan taraf rahatsızlığını mutlaka karşı tarafa anlatmalıdır. Bu durum ilerinde ortaya çıkacak bazı problemlerin önüne geçilmesi adına önemlidir. Hasta olmayan taraf eğer aklı başındaysa zaten bu ilişkiye başlamadan yönünü değiştirir.
Ne yazık ki günümüzde " cinselliğe duyulan açlık " nedeni ile bu durum pek mümkün olmuyor.

Bipolar hasta bir de bakmışsınız ki 10 gün içinde 20 arkadaşlık kurmuş. Bunların çoğunla da gerçek hayatta tanışma çabasında veya tanışmış. İşte burada ailelerin üzerine büyük görev düşmekte. Hastanızı ev ortamından uzaklaştıracak, huzurunu kaçıracak, mutsuz olacağı bir ortamdan kesinlikle uzak tutmanız gerekmektedir. Bipolar, zaten beyninden bir çok bahane üreteceği için bu hususları öne sürerek evden uzaklaşır ve GERÇEK SANACAĞI AMA ASLINDA SAHTE OLACAK MUTLULUĞU DIŞARIDA ARAR.
Mümkün olduğunca hastanız ile birlikte olun ve onunla zaman geçirin. Yaz aylarında bipolar hastalar kendilerini çok iyi hissettiği için rahatsızlıklarının geçtiği zannederler ve ilaç alınımı bırakırlar / azaltırlar veya alkol ile birlikte ilaçlarını almaya devam ederler. Bu durum onların ileride kötü bir dönem geçirmeleri için biçilmiş kaftandır. Yazın yapılan tüm hataların acısı sonbahar başlangıcı ile kışın hastadan fitil fitil çıkacaktır.
Unutmayın hep söylenir, NE KADAR YÜKSEKTEN UÇARSAN, ÇAKILINCA CANIN O KADAR ÇOK YANAR. Baktınız ki hastanız yükselmeye başladı, ele avuca sığmıyor, söz dinlemiyor…Hemen doktoru ile görüşmesini sağlayın. Çoğu zaman bu durumlarda hastanın yatarak tedavisi de gerekebilir.

Hipomani-Mani döneminde sosyal medya üzerinden edinilen arkadaşlıklar / ilişkiler karşı taraf için de tatsız bir hal alacaktır. Bipolar hastanın dengesiz davranışları, kontrol dışına çıkması normal kişiyi rahatsız edecek ve çeşitli sorunlar yaşanacaktır. Bunlar çoğu zaman hukuki duruma yol açabilir. Bu konuda çok dikkatli olunması gerekmektedir.

Bir bipolar ile kanunen karşılıklı geldiğinizde mutlaka kolluk güçlerine veya ilgili yargı makamlarına kişinin bir akıl hastalığı olduğunu bildirmeniz her iki taraf içinde olumlu sonuçlar yaratır. Bipolar utanılacak bir hastalık değil, hiç bir hastalık utanmayı gerektirmez. Allah’tan gelen bir şanssızlıktır ne yazık ki. Bu yüzden siz siz olun, bu dönemde sosyal medyada edineceğiniz arkadaşlarınıza rahatsızlığınızdan bahsedin. Bu sizi daha güçlü kılar ve bir nebze de olsa korur.

Ailelerin de hastalarını bu dönemde daha yakından takip etmeleri, gerektiğinde hastanın doktoruna bilgi verme sureti ile hastayı ilaçlı / ilaçsız ( daha farklı yollar ile ) koruma altına almaları çok yararlı olacaktır.
Unutmayın; “Yazın yediğiniz hurmalar, kışın sizi tırmalar” Bu yüzden alkolsüz ilaçlarınızı düzgün alın ve ilaçlarınızın yetmediği an doktorunuzla görüşüp beyninizi raptı zapt altına almaya çalışın. Her ne kadar hasta da olsanız bir takım şeyler SİZİN ELİNİZDE. BAHANE BULMAYIN !
Manisiz ve sağlıklı bir yaz dilerim.