Çay, Kahve ve Demans

blog

#1

Kahve içmek demansı engelleyebilir mi? Peki çay ne olacak? Hangisi daha iyi? Demansın nedenleri hakkında daha fazla şey öğrendikçe, bu sorulara verilen cevaplar daha net hale geliyor. Kahve ve çay kafein içerir. Kafein içeren gıdaların yaygın bulunabilirliği uzmanlara, Kuzey Amerika’daki tüm insanların% 80’inin beyinlerinde embriyodan ölüme kadar ölçülebilir düzeyde kafein düzeyine sahip olduğunu öne sürmelerine yol açmıştır. Çok şükür bu durumdan iyi bir sonuç çıktı.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kahve içmenin Parkinson hastalığının gelişme riskini önemli ölçüde azalttığını doğrulamıştır. Bu etki uzun yıllar boyunca günde yaklaşık beş ila altı fincan kahve içmeyi gerektiriyor ve çoğunlukla sadece östrojen seviyelerinin düşük olması nedeniyle erkeklere yararlı oluyor. Kadınlar, özellikle tip-2 diyabet insidansının azalmasıyla ilgili olarak başka şekillerde kahve içmekten yararlanıyorlar.

Genel olarak, günlük önemli miktarda kahve içen insanlar, kahve kullanmayanlardan daha uzun yaşıyorlar. Son zamanlardaki kanıtlar, günde iki ila üç fincan arasında orta derecede kahve içmenin Alzheimer hastalığını yakalanma şansınızı azaltabileceğini göstermektedir.

Ama hangisi daha iyi: kahve ya da çay? Bu soruya bir ön cevap, UCLA’da çalışan bir epidemiyolog olan Dr. Lenore Arab tarafından Alzheimer hastalığı üzerine uluslararası bir toplantıda sunuldu.

Düzenli olarak kahve ya da çay tüketen büyük bir grup insanın bilişsel düşüşü (haftada her içecek için yaklaşık 5 fincan) dokuz yıl boyunca izlendi. Genel olarak, çay içenler kahve içenlerden daha yavaş bilişsel düşüş oranı sergiledi ancak fark oldukça mütevazıydı. Dr. Lenore 'nin araştırması ayrıca, kahve veya çay içmenin yararlarının tamamen kafein veya teofilin varlığı ile ilişkili olmadığını düşündüren bazı ilginç sonuçlar ortaya koydu.

Bakalım ilerleyen çalışmalar bütün insanlığa neler gösterecek. Belkide yakın bir gelecekte demans engellenebilir bir hastalık olacaktır.

Psikiyatrik Blog.
Psikiyatrik Bilgi Kaynağı.