Çok çekingenim ve özgüvenim yok

Merhaba, ben 23 yaşında bir kadınım. Birçok iş görüşmesine gittim ama her biri özgüvenimin eksik olduğunu söyleyerek beni reddetti. Çevremdeki insanlar da bana sürekli olarak bunu söylüyorlar. Bu sebeplerden dolayı çok kötüyüm. Bırakın karşımdaki kişiye yeterli güveni vermeyi, o güveni kendimde hissedemiyorum. Bununla birlikte çekingenlik problemim de ortaya çıkıyor. Çekingenliğimi ve özgüvensizliğimi nasıl yenebilirim? Lütfen bana bu konu hakkında bilgi verin ve yol gösterin. Şimdiden teşekkürler.

Özgüveninin eksik olmasının nedeni kendinle ilgili olumsuz düşünceler kuruyor olmandan kaynaklanıyor. Kendi başarılara sahip çıkmıyorsun ve sürekli olarak yapamadıklarını göz önünde bulunduruyorsun. Böyle olunca da özgüvenin düşüyor. Yapman gerekenler ise öncelikle bir kağıda bu zamana kadar başarılı olduğun işlerin listesini yapmak. Hem de en ufak ayrıntısına kadar. Örneğin; İlkokul, ortaokul, lise dönemlerinde girdiğin sınavları başarıyla bitirmiş olmandan tut, günde 3 öğün yemek yemene, su içebilmene kadar ne kadar yaptığın iş varsa bunları başarı olarak kabul etmek ve hatırlamak. Bununla birlikte her gün için parmağına zikirmatik tak ve yaptığın her olumlu iş için bir puan ver kendine. Yaptığın en ufak iş için bile bi puan ver. Bunları yapmak senin birşeyler yapabiliyor olmanı farkettirecek ve başarı, özgüven duygusunu yaşatacak. Özgüven duygusunu tadarsan da korkuların kendiliğinden ortadan kalkacak ve üretken,başarılı olacaksın. Bunları yapmak biraz zamanını alabilir veya yapmaktan bi süre vazgeçebilirsin. Her seferinde kaldığın yerden tekrar başlayarak ilerilersen başarı sağlayabilirsin. Çekingenliğini de insanlarla konuşurken hata yapmaktan veya olumsuz birşey yaşamaktan korktuğun için kendini en pasif hale getirerek ve isteklerini karşı taraftan talep etmediğin için karşı tarafa kızgınlık olarak yaşıyorsundur. İş aradığına göre de muhtemelen sosyal hayatın içerisinde değilsindir. Bu problemini de bi psikolog desteği alarak ve sosyal hayata daha çok karışarak aşabilirsin.