Demans mı ? Yoksa Halüsinasyon mu ?

blog

#1

84 yaşındaki annesinin yaklaşık bir yıl önce hastaneye yatırılmasından ve daha sonra bir bakımevine taşınmasından beri, hayat Regina McRae için aynı değildi.

“Onunla konuştuğumda, farklı bir dünyada,” diye açıklıyor McRae, “Brooklyn’de yaşadığını düşünüyor. 90 yaşında. Halüsinasyonlar mı yoksa demans süreci mi olduğundan emin değilim. ”

Bu karışıklık McRae gibi bakıcılar arasında yaygındır. Ortak olan, Alzheimer veya demansı olan bireyin, hastalığın orta ve sonraki aşamalarında halüsinasyonlar geliştirme olasılığının oldukça fazla olmasıdır. Alzheimer Amerikan Derneği’ne göre, halüsinasyonlar vakaların yaklaşık yüzde 25’inde görülüyor.

Alzheimer Derneği’nin internet sitesi, demanslı kişilerdeki halüsinasyonları, hastalığın sonucu olan ve beyinde meydana gelen değişikliklerin neden olduğu duyuları içeren “nesnelerin veya olayların yanlış algılanması” olarak tanımlamaktadır. Halüsinasyonlardan muzdarip olan bir kişi, arkadaşını veya eşini görebilir. Onlarla odasında görüştüğünü düşünebilir. Ya da yatağında olmayan böcekleri görebilirler.

Amedisys Home Health Care’in başhekimi Dr. Kevin Henning, doğru tanıyı almak anahtardır diyor. On demans hastasında bir çoğu Lewy Body Demansı ( Lewy Cisimcikli Demans) olarak bilinen bir demans türünden muzdariptir. Bu demans formu Alzheimer hastalığının birçok özelliğine sahiptir, çünkü bu demans formu düşüncelerden sorumlu olan korteks gibi beyin alanlarına etki eder. Fakat Lewy Body hücreleri, beyinde hareket ve motor becerilerini etkileyen bölgeye yerleştiğinde, Parkinson hastalığı gelişir.

Bu Durumun Halüsinasyonlarla İlişkisi Nedir ?

Alzheimer hastalarının, hastalığın sonraki aşamalarında halüsinasyonlara maruz kalması oldukça yaygındır. Bununla birlikte, Lewy Body Demansı ile halüsinasyonlar daha erken bir aşamada ortaya çıkar. Aslında halüsinasyonlar bu demans formunun ilk belirtilerinden biri olabilir.

Dr. Henning, sevdiklerinizin Alzheimer ya da Lewy Body Demansı adlı demans olup olmadığına bakılmaksızın, onlara karşı “sabırlı olun ve güven verin.” diyor. Alzheimer Derneği, halüsinasyonları yönetmek için şu önerileri sunmaktadır:

Onlar için yanında olduğunuzu destekleyici bir şekilde belirtin. “Ben buradayım” diyebilirsiniz. Ben seni koruyacağım.”

Düşüncelerini kabul et ve sevdiğin kişinin ne demek istediğini anlamaya çalış, “Evet, senin endişelerini anlıyorum.”

Dikkatlerini size çevirmek ve halüsinasyonunu azaltmak için hafif bir dikkat çekici davranışta bulunun. " Baba, bu hafta pazardan elma aldık mı ? "

Onları bir yürüyüşe çıkarmayı, onları keyif aldıkları başka bir etkinlikle (herhangi bir enstrüman çalmak gibi) meşgul ederek veya farklı bir odaya taşıyarak meşgul edin. Halüsinasyonlar, hasta iyi aydınlatılmış bir odada olduğunda azalabilir.

Odalarında yabancı olduklarına inanırlarsa aynaları kapatarak hastanın çevresini değiştirin. Ayrıca, yanlış yorumlanabilecek sesleri (bir klima, ısıtıcı, vb.) Kontrol edin ve gölgeleri aydınlatan ışıklandırma arayın.

Dr. Henning, “Bazen halüsinasyonlar hastayı rahatsız etmiyor,” diye ekliyor. “Bakıcıyı daha çok rahatsız ediyorlar.” Çoğu zaman halüsinasyonlar hatıralara sarılabilir. Örneğin ölen bir eşi veya başka bir akrabayı görmek aslında rahatlatıcı olabilir.

Ancak, Dr. Henning ekliyor: “Bazen halüsinasyonlar çok kötüleşiyor, insanlar kendi kendilerine bakma yeteneklerini yitirdiklerinde. Bakıcılar, sevdikleri birini bir huzurevine ya da bakım merkezine göndermekten başka çaresi yokmuş gibi hissederler. Henning bunun doğru olduğunu söylüyor. Bakıcıların genellikle bir seçeneği yoktur. Alzheimer ya da demans belirli bir noktaya ilerlediğinde, kişinin 24 saat bir tıbbi ihtiyacı vardır. ( Bakım verenin sağlayabileceğinden daha fazla.) “Sevdiğin için en iyisini yapıyorsun biliyorum. Bir bakımevi seçmeniz gerekiyorsa kendinizi suçlu hissetmeyin.”

McRae’nin kendini bulduğu durum buydu.“Onunla birlikte yaşadığım ilişkinin var olmadığını farketmeliyim” diye itiraf ediyor. “En büyük ders, onların dünyamıza geri dönmeyecekleri, bunu kabullenmek en büyük ders.”

Psikiyatrik Blog.
Psikiyatrik Bilgi Kaynağı.