Dissosiyatif, OKB, Depersonalizasyon, Derealizasyon Ne Ararsan Vardı :)

Merhabalar…
Kendimden kısaca bahsetmek istiyorum yaklaşık 3.5 sene tedavi gördüm benim durum boğazımdaki bademciklerin iltihaplı olup beyin hormanlarına etki etmesiyle başladı ameliyat olup bademcikleri ve geniz eti’ni aldırdım yanısıra okul ortamı ve sosyal çevre değişikliğiyle ortamlara uyum sağlayamadım ve bir süre ağır depresyon geçirdim zamanla onun yanında obsesif kompulsif bozukluk,anksiyate kişilik bozukluğu,dissosiyatif kimlikbozukluğu,derealizasyon,depersonalizasyon tanıları kondu ve tedavi uygulandı 3.5 sene boyunca tüm kullandığım ilaçları resim olarak paylaştım şuan nasılsın derseniz tedaviyi bırakalı yaklaşık 1 sene oldu hem kendi isteğimle hemde artık ilaçlar etki etmemeye başladı.

İlaçları bıraktıktan sonra bi farklılık hissetmedim özümdeyim kendi kendimin doktoru oldum zaten düşündüğümde beni bu durumlara sokan düşünceler ben İNSAN’ım dememi sağlıyor ve malesef rahatsızlık olarak görülüyor,tedavi süresince yazmış olduğum tanısı konulan rahatsızlıkların ortaya çıkmasında yanlış ve gereksiz ilaç kullanımında etkisi oldu,bana mutlu olarak hitap edebilirsiniz… ! :slight_smile: Bu arada bu depersonalizasyon ve derealizasyo’nun oluşumunda aşırı stres,aşırı düşünme ve kişinin içinde bulunduğu hayat bu okul,aile,iş vb. ortamlar olabilir yani kişi bulunduğu ortamda aşırı bunalım strese giriyor ve kendini ve çevreyi yabancı görmeye başlıyor…

Tavsiyem sizi mutlu edecek ve rahatlatacak şeyler yapın yalnız yaptığınız şeyler rutin şeyler olmasın yani yeni yeni şeyler yapın yapmadığınız spor dalları,sanatsal etkinlikler,gezme,ben şiir,düz yazı yazıyorum,kitap okuyorum,yüzme,boks,fitness’la uğraşıyorum,bende en çok yararını gördüğüm 2 şey bir evcil hayvan edinin bu kuş,kaplumbağa,kedi,köpek,hamster,balık vb. olabilir onlarla vakit geçirin sizi o kadar çok rahatlatıcak ki bir yol arkadaşı olacak bana istediğiniz hayvan hakkında merak ettiğinizi sorabilirsiniz yardımcı olurum bende şuan 2 kedi var öncesinde yine çok çeşit hayvanım oldu vahşi ve evcil olarak :slight_smile: )

ikinci en etkili tavsiyem seyahat etmeniz bu rahatsızlıklar zaten içinde bulunduğunuz aşırı stresten dolayı ortaya çıkıyor yani imkanınız varsa tatil yapın akrabalarınızın yanına gidin,aile dostları,seyahat turları kafa dağıtın ortam değişikliği çok iyi geliyor göreceksiniz…