Hakkında Kimsenin Konuşmak İstemediği Konu: Bipolar ve Hiperseksüellik

blog

#1

Ülkemizde yavaş da olsa insanlar cinsel sağlık konusunda bilgilenmeye başladı. Fakat ne yazık ki bu konu halen büyük bir tabu. Zaten tabu olan cinselllik, bipolar hastalarda tamamen göz ardı edilmekte ve profesyonel tıbbi tedavi süreçlerinde bile önemsenmeyebilmektedir. Buna bağlı olarak bireyin istismar edilme riski artmakta fakat bu konu üzerinde durulmamaktadır bile.

Cinsel Sağlık araştırmalarına göre, bipolar hastaların tahminen yüzde 25 ila 80’i arasında hiperseksüellik bulunur. Bu önemsiz veya gözardı edilecek bir sayı değil. Bipolar bozuklukla yaşayan yaklaşık 5.7 milyon yetişkin Amerikalı veya 18 yaş üstü ABD nüfusunun yaklaşık yüzde 2.6’sı hiperseksüeldir. Sayılar ne yazık ki ülkemizde böyle bir araştırma olmadığı için yurtdışından örnek verilmiştir.

Bu istatistiğe dayanarak, milyonlarca insanın muhtemelen bu sorunla yaşadığını varsayabiliriz. Bu semptom birey için en yıkıcı ve depresif sebep olabilir. Yine de, pek çok insan sahip olduğu sorunun farkında değil. Bipolar bozukluğun belirtileri yüksek oranda karakterize edilirken, bu konu hakkında çok az tartışma var gibi görünmektedir. Neden?

Suzy Favour Hamilton’ın “Çılgın Kız” adlı son kitabı, Amerika çapındaki kitapçılarda, bipolar maniye ilişkin artan bir tartışma konusu oldu. Daha spesifik olarak, hiperseksüelliğin semptomuna odaklanmaktadır.

Kitabında şöyle yazıyor: “Bipolar olmak doyumsuz olmak demektir. Maninin yüksekliği asla yeterince yüksek değildir. Uyuşturucu bağımlısı sürekli olarak daha fazla ve daha güçlü ilaçlar istediği gibi, her zaman bir sonraki seviyeye doğru gitmek için bir istek ve ihtiyaç vardır. Bipolar bozukluğu olan bir kişi için riskli davranış, diğer herkes için istismar etme avantajı olabilir. ”

Robert Weiss, Cinsel İyileştirme Enstitüsü Kurucu Direktörü yaptığı bir açıklamada: “Cinsel bağımlılık ya da hiperseksüellik, sıklıkla cinsel fanteziyle birlikte disfonksiyonel bir ilişki olarak tanımlanmaktadır. gündelik ya da samimi olmayan cinsiyetin saplantılı takibi: en az altı aylık bir süre için pornografi, kompulsif mastürbasyon, romantik yoğunluk ve nesnelleştirilmiş eşcinsel seks gibi belirtileri vardır. ”

Bipolar bir bireyin bu durum hakkındaki samimi açıklaması ise şöyle:

“ Hiperseksüellik benim kişisel deneyimime göre cinsel ve cinsel içeriğe karşı ezici bir zorlama ve bağımlılıktır. Ben hiperseksüel olduğumda, seks için yoğun istek duyuyorum. Aşık olduğunuzda, “karnınızdaki uçuşan kelebekler” gibi bir hisse kapılırım. Kendime güvenimde büyük bir artış sağlayan yoğun bir yükseklik oluşmakta. Hemen harekete geçme cazibesi o kadar güçlü ki, onu cildimde hissedebiliyorum ve dilimin üzerinde tadabiliyorum. Hiperseksüelliğin en kötü yanı asla tatmin olamam. Vücudumun aslında oto pilotta yapmaya çalıştığı şeylere aktif olarak direnmem gerekiyor. Dikkatli olmazsam, pişman olacağım bir şey yapacağım. “

Başka bir hasta:

“ Güzel bir evlilik ve kocayla mutlu şekilde evlendiğim için, bu tür bir semptom beni ciddi sorunlara soktu Geçen sene, birkaç ay süren çok kötü bir manik bölüm geçirdim. Bu dönemde başka erkekler tarafından istismara uğradım. Çünkü hiperseksüelliğe karşı koyamazsınız.

Bu süre zarfında kendimi tamamen kontrol etmeye çalıştım. En kötü yanı hiçbir zaman yeterli değildi. Daha fazlasına ihtiyacım vardı. Hiçbir şey beni doyurmazdı. Bütün beynimi devraldı ve mani sonunda bitene kadar gitmesine izin vermeyecekti. Çirkin dürtülerime karşı ateşli bir şekilde savaştığım gerçeğine rağmen, kendimi sürekli olarak günaha düşmekten alıkoyamıyordum.

Artık kara bulutlar dağıldı, açık bir şekilde düşünebiliriyorum ve kontrolü kaybetmeme neden olan tetikleyiciler etrafında düzgünce düşünebiliyorum. Kocam ve ben kendimizi hiperseksüalite konusunda iyice eğittik ve yaptıklarım için beni affetti. Bütün yaptıklarımdan hala ben sorumluyum, şimdi anladım ki, davranışım bir bipolar maninin ortak belirtisi olan bir hastalığın semptomuydu. Bu bilgiye dayanarak, en iyi arkadaşlarım ve sağlık uzmanlarım, tetikleyicileri en aza indirmeye ve gelecekteki hataları önlemeye yardımcı olacak stratejik bir önleme planı üzerinde anlaştılar.

Her gün yaptığım şey için kendimi suçlu hissetmeme rağmen, artık kendimden utanmıyorum. Olanlar korkunç bir hataydı, ancak ondan önemli bilgiler öğrendim. Bilgi güçle gelir ve ben her gün bu gücü kendi ellerimle geri getirmek için uğraşıyorum. Umarım, bir gün tamamen geri alacağım.

Hareketlerinizden utanmayın. Onlardan ders alın ve öğrenin. Siz ya da tanıdığınız biri hiperseksüellik belirtileri veya başka herhangi bir mani belirtisi yaşıyorsa, lütfen doktorunuza başvurun. “

Psikiyatrik Blog.
Psikiyatrik Bilgi Kaynağı.


#2

Çok güzel bir yazı.


#3

Bipolar da aşırı cinsel içgüdüsü yaşamadan önce mutlaka doktorunuzla bu konuyu konuşun. Hastaların büyük bir çoğunluğu hasta-doktor ilişkilerinde yeterince açık değil. Utanmayın, konuştuğunuz her konu gizlilik ilkesinde doktorunuzla sizin aranızda kalacak. Tedavi olmak istiyorsanız yalandan dolandan, utanmaktan, yanlış anlaşılmaktan vazgeçin. Karşınızdaki kişi sizin aileniz değil, eşiniz değil, sevgiliniz değil. KONUSUN ONUNLA HER ŞEYİ,
Aşırı cinsel davranışların durdurulması için bir takım ilaçlar bulunmakta, doktorunuza durumu anlatırsanız sizi mani döneminizde o sapkın isteklerinizden çok büyük ölçüde kurtarabilir.
İşin formülü çok açık. Bipolar beyin kimyasındaki bir bozukluk ise, aniden gelen maniye, yine aniden DUR diyecek başka bir kimyasal da bulunmaktadır. Bunun adı: İLAÇ
Kişinin öz karakteri sağlamsa bunun farkına varır ve önlemini almak için elinden geleni yapar. Ama öz karakteriniz cinselliğe açık ise yapacak bir şey yok. Onun ilacı daha bulunamadı !