İkinci Alzheimer Demans Köyü Fransa'da Kuruluyor

blog

#1

Yerel basında çıkan haberlere göre, güneybatı Fransa’da Alzheimer köyü inşa edildi. Fransa’daki türünün ilk örneği olan proje, 2019 yılı sonuna kadar tamamlandığında 120 hastayı ağırlayacak.

Köyün Tanıtım Videosu:

Köy, açık bir yapı olacak ve Dax şehrinin merkezine yakın alternatif terapiler sunacak.

Fikir, Hollanda’da Amsterdam yakınlarındaki bir köyde yapılan benzer bir denemeden ilham aldı. Bordeaux’daki CHU Pellegrin üniversite hastanesinde nörolog ve epidemiyolog Profesör Jean-François Dartigues, Le Monde gazetesine verdiği demeçte, “Sosyal yaşama hastaların katılımını sağlamak için, her şey köyde hazır olacak.”

Alzheimer ve ilgili demanslar, Fransa’daki bir milyondan fazla hastayı etkiliyor ve her yıl 200.000’den fazla yeni vaka teşhis ediliyor.

Şu anda mevcut olan tedavilerin hiçbiri hastalığı durduramıyor.

Fransız köyü, geleneksel bir ortaçağ köyü (yerel Landes bölgesinde ortak bir müstahkem şehir) gibi görünecek ve normal bir şehrin tüm özelliklerine sahip olacak.

Köyün mimarı, Le Monde’ye verdiği demeçte, görünür bir çit olmayacak, ancak şehrin sosyal ve kültürel yaşamına iyi entegre olmuş birçok güvenli yol bulunacak.

17 dönüm (yedi hektar) arsa üzerinde yer alan köy, merkezi bir meydan etrafında dağıtılan dört parçaya bölünecek ve sosyal etkileşimi teşvik etmek için bir süpermarket, kuaför ve restoran içerecek.

Fikir, hastane atmosferinden kurtulmak; İlaç tedavileri bir kenara bırakılacak ve bakıcılar sivil kıyafetler giyecek.

Hollanda’da benzer bir denemeden esinlenilen proje, Fransız bir politikacının desteği ile manşetlere taşındı.

Hollanda köyünden farklı olarak, Fransız köyü geleneksel bakımevlerindeki yöntemlere karşı sonuçlarını karşılaştıracak bir araştırma yapısı da içerecektir.

Köyde bulunucak hastaların yanı sıra, 100 bakıcı ve aktiviteler düzenleyecek gönüllüler de köyde yaşamını sürdürecekler.

Köy, ayrıca sakinlerin psikolojik izolasyonlarından kaçmalarına yardımcı olmak için eğitimli köpeklere de ev sahipliği yapacak.

Hollanda’da Bulunan Proje Nasıl Gidiyor ?

Birkaç yıl önce Hollanda’da Weesp’de benzer bir yaklaşıma sahip bir demans bakımı evi kurulmuş ve onlara yardımcı olmak için bakıcılarla birlikte evdeki gibi bir ortam sağlamayı amaçlamıştır. Ayrıca bu bakım evi, hastalara “alternatif bir gerçeklik” sunarak onları tedavi etmenin yeni bir yolunu deniyor.

Fransız modelinde olduğu gibi, sakinlere normal yaşam duygusu vermek ve sosyal etkileşimi teşvik etmek için günlük sosyal aktiviteler düzenlenmektedir.

Bakım evi sakinlerinin süpermarkette alışveriş için ödeme yapmadan mağazadan ayrılırlarsa faturaları aylıklarından ödeniyor, ayrıca çeşitli faaliyetlere katılmayı unuttuklarında bakım evi personeli tarafından kapılarına kadar gelinerek haber veriliyor.

Umuyoruz ki bu tip oluşumlar ülkemizde de olur ve alzheimer demans yakınları gönül rahatlığı ile bu oluşumlardan fayda görürler.

Psikiyatrik Blog.
Psikiyatrik Bilgi Kaynağı.