Merhaba Yaz, Sana da Merhaba Hipomani

blog

#1

Mevsimler değiştikçe, “biyolojik saatlerimizde” veya sirkadiyen ritimlerimizde değişiyor. Bilim adamları, kış aylarında epifiz hissinin, beyindeki epifiz bezi tarafından salgılanan uyku ile ilişkili bir hormon olan melatonin salgılanmasını arttırdığını belirtmektedir. Günler daha kısa ve koyu olduğu zaman hormon artar ve depresyona katkıda bulunur.

hipomani%20ve%20yaz

Şimdi bu yaz yolunda, psikiyatristlerin hipomani dediği bir şeyde zirveyi görmeyi bekliyoruz. Bağımsız olarak hipomani, artan yaratıcılık ve üretkenlik ile ilişkilidir. İnsanlar hipomanik olduklarında çok mutlu hissetme eğilimi gösterirler. Hipomanik birey tam olarak çalıştığı sürece sorun yoktur.

Tam Olarak Hipomaniyi Nasıl Anlarsınız ?

Freud’a göre, 3 şeyi yapma yeteneğini koruyorsunuz; Çalış, Oyna ve Sev. Hipomani, birçok düşünce önderinin, ünlülerin, profesyonellerin ve yaratıcı dahilerin başarılarına katkıda bulunmasını sağlamıştır. Ancak, riskli davranışlar ortaya çıkarsa bu bir problemdir.

Hipomani çizgiyi geçtiğinde ve tehlikeli aktiviteye veya psikotik düşünceye (büyüklük, paranoya, halüsinasyonlar) yol açtığı zaman, mani olarak adlandırılan bir patolojik süreç meydana gelir. Hipomani belirtilerini tanımak önemlidir, çünkü bazı insanlar için maniye ya da büyük bir depresif atağa yol açabilir. Bunlar, yetenekli bir psikiyatrın dikkatini gerektiren, bazen intiharla sonuçlanan ciddi psikiyatrik durumlardır.

Hipomaninin 7 Belirtisi Nedir ?

1) Güven / Girişkenlik - Aniden sosyal yaşantın mı arttı? Patronundan yüksek bir mevki mi istiyorsun ? İnsanlara ne kadar harika olduğunu mu söylüyorsun ?

2) Artan / Gerçekçi Olmayan Faaliyetler - Bir sonraki büyük edebiyatçı olabileceğini mi düşünüyorsun ? Evini bir gecede mi boyadın ? Kendiniz için üç kişilik rezervasyon randevuları mı ayarladın ?

3) Enerjik - Dünyayı kurtarmak için bütün gece düşünüyor musun ? Her zamankinden daha fazla dayanıklılığın mı arttı ?

4) Yarış düşünceleri - Binlerce şeyi bir kerede mi düşünüyorsunuz? Konuşma sırasında bir konudan diğerine tamamen ilgisiz bir şekilde atlıyor musun ?

5) Dikkatsizlik / Asabiyet - Dikkatli olma konusunda sorun mu yaşıyorsun ? Aniden parlıyor musun ?

6) Hiperseksüel - Cinselliğe aç mı olduğunu hissediyorsun ? Sakinleşene kadar cinsel aktiviteler ya da alışveriş yapmak gibi dürtüsel şeyler mi yapıyorsun ?

7) Konuşkan - Konuşmanı yavaşlatmada sorun mu yaşıyorsun?

Yukarıdaki semptomlar, son derece hedefe yönelik ve odaklanmış bir birey üretme amacıyla birleştiğinde, hipomani iyi bir şey olabilir.

Hipomaninin birçok nedeni var, bunlardan biri mevsim değişikliğidir. İleriye doğru ilerlerken, düşüncelerinizin ve faaliyetlerinizin kontrol dışı bırakılmadığından emin olun. Yakın aile üyelerinin hipomanik veya manik olduğu genetik yatkınlıklar da sizi riske sokabilir. Bu nedenle, farklı ilaçlar, alkol ve uyuşturucu gibi şeyler durumunuzu daha da kötüleştirecektir.

Ayrıca steroidler ve antidepresanlar gibi diğer reçeteli ilaçlar hipomaniyi bir yan etki olarak üretebilir. Tiroid hastalığı, nöbetler ve multipl skleroz gibi bazı genel tıbbi durumlar da ruh hali içinde ani yükselmeler oluşturabilir.

Sadece uzun güneşli günlerin ortasında, tutarlı fikir ve eylemlere yeterince sahip olduğunuzdan emin olun.

Psikiyatrik Blog.
Psikiyatrik Bilgi Kaynağı.


#2

Hipomani döneminizde kendinizi aynen yukarıda yazıldığı gibi hissedeceksiniz. Bu his size ardından " ben iyileştim artık " duygusunu getirecek. Dikkat ! İyileşmediniz, aksine hastalığınız beyninize, beyniniz size oyun oynuyor. Hipomani sonrası yaşayacağınız durum MANİ dir. Bu yüzden KESİNLİKLE;
1- İlaçlarınızı aksatmayın
2- Alkol / madde kullanımından uzak durun
3- Hipomani ve Mani dönemimde ilaçlarınızı kafanıza göre değiştirmeyin, mutlaka doktorunuzla görüşün
4- Doğru arkadaşlıklar kurmaya özen gösterin. Bu döneminizde çok şen şakrak olacağınız için etrafınızda bir çok kişi olmak isteyecektir.
5- Bütün bu durumun EĞER KURALLARA UYMAZSANIZ, SİZE SAĞLAM BİR DEPRESİF DÖNEM OLARAK GERİ DÖNECEĞİNİ ASLA UNUTMAYIN.
Her çıkışın bir düşüşü vardır. Ne kadar yüksek olursanız yere o kadar hızlı çarparsınız ve canınız o kadar çok yanar. Hatta…
6- “Durulmayan kafanızı” durdurmak için dr ve ilaç dışında mutlaka doğal yollara da başvurun. Örneğin; Spor, yürüyüş, eğer imkanınız var ise deniz kenarında yürüyüş.
Ve son olarak; Hipomaniden Mani durumuna geçeceğinizi hissettiğiniz an HEMEN DOKTORUNUZA ULAŞIN VE DEDİKLERİNİ / VERDİKLERİNİ HARFİYEN YERİNE GETİRİN.
Evet, çok kötü bir dönem yaşadınız, sizin de artık mutlu olma ve o kötü günlerin acısını çıkarma zamanı ama yukarıda bahsettiğim gibi “her şeyi sınırında yapma şartı” ile. Aksi durumda…:zipper_mouth_face:

Manik durumsuz, sağlıklı bir yaz dönemi dilerim.
Bol şifalar.