Psikoloji Daha İyi Bir Yaşam Sürmenize Yardımcı Olabilir

blog

#1

Psikoloji günlük hayatınıza nasıl uygulanabilir? Psikolojinin sadece öğrenciler, akademisyenler ve terapistler için olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bir daha düşünün. Psikoloji hem uygulamalı hem de teorik bir konu olduğundan, çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Psikoloji çalışmaları ve kitapları ortalama kişi için tam olarak okunmayan ve sıkıcı bir materyal olmakla birlikte, bu kitapların ve çalışmaların sonuçları günlük yaşamda önemli uygulamalara sahip olabilir. Aşağıdakiler günlük yaşamda psikoloji için ilk on pratik kullanımdan bazılarıdır.

1. Motive Ol

Amacınız sigarayı bırakmak, kilo vermek ya da yeni bir dil öğrenmek olsun, psikolojiden bazı dersler motive olmak için ipuçları sunar. Bir göreve yaklaşırken motivasyon düzeyinizi artırmak için, bilişsel ve eğitim psikolojisindeki araştırmalardan elde edilen aşağıdaki ipuçlarından bazılarını kullanın:

 • Mevcut bilgilerinize dayanan yeni şeyler öğrenin.

 • Doğrudan amacınızla ilgili net hedefler belirleyin.

 • İyi yapılmış bir iş için kendinizi ödüllendirin.

2. Liderlik Becerilerinizi Geliştirin

İyi bir liderlik becerisine sahip olmak yaşamınızın bir noktasında büyük önem taşımaktadır. Herkes doğuştan bir lider değil, fakat psikolojik araştırmalardan elde edilen birkaç basit ipucu liderlik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Bu konuyla ilgili en ünlü çalışmalardan biri, üç farklı liderlik stiline baktı. Bu çalışmanın bulgularına ve sonraki araştırmalara dayanarak, liderlik pozisyonundayken aşağıdakilerden bazılarını uygulayın:

 • Açık rehberlik sunun, ancak grup üyelerinin görüşlerini bildirmesine izin verin.

 • Grubun üyeleriyle ilgili sorunlara olası çözümler hakkında konuşun.

 • Fikirleri teşvik etmeye odaklanın ve yaratıcılığı ödüllendirmeye istekli olun.

3. Daha İyi Bir İletişimci Olun

İletişim, konuştuğunuz veya yazdığınızdan çok daha fazlasını içerir. Araştırma, sözel olmayan sinyallerin kişilerarası iletişimimizin büyük bir bölümünü oluşturduğunu göstermektedir. Mesajınızı etkili bir şekilde iletmek için, kendinizi sözsüz olarak nasıl ifade edeceğinizi ve etrafınızdakilerin sözel olmayan ipuçlarını nasıl okuyacağınızı öğrenmelisiniz.

Birkaç temel strateji için:

 • İyi bir göz teması sağlayın.

 • İnsanların sözsüz sinyallerini fark etmeye başlayın.

 • Mesajınızı güçlendirmek için ses tonunuzu kullanmayı öğrenin.

Bu ilk 10 sözel olmayan iletişim ipucunda bu sinyallerin nasıl kullanılacağı ve yorumlanacağı hakkında daha fazla bilgi edinin.

4. Başkalarını Daha İyi Anlamayı Öğrenin

Sözsüz iletişim gibi, duygularınızı ve etrafınızdakilerin duygularını anlama yeteneğiniz, ilişkilerinizde ve profesyonel yaşamınızda önemli bir rol oynar. Duygusal zeka terimi, hem kendi duygularınızı hem de diğer insanlarınkini anlama yeteneğinizi ifade eder.

Duygusal zeka bölümünüz bu yeteneğin bir ölçütüdür. Psikolog Daniel Goleman’a göre, EQ’nuz aslında IQ’nuzdan daha önemli olabilir.

Daha duygusal olarak zeki olmak için neler yapabilirsin? Aşağıdaki stratejilerden bazılarını göz atın:

 • Kendi duygusal tepkilerinizi dikkatlice değerlendirin.

 • Not tutarak deneyiminizi ve duygularınızı kaydedin.

 • Başka bir kişinin bakış açısıyla durumları görmeye çalışın.

5. Daha Doğru Kararlar Verin

Bilişsel psikolojide araştırma, karar verme konusunda zengin bir bilgi sağlamıştır. Bu stratejileri hayatınıza uygulayarak daha akılcı seçimler yapmayı öğrenebilirsiniz. Bir dahaki sefere büyük bir karar vermeniz gerektiğinde, aşağıdaki tekniklerden bazılarını kullanmayı deneyin:

 • Rasyonel, duygusal, sezgisel, yaratıcı, olumlu ve olumsuz perspektifler de dahil olmak üzere, çeşitli bakış açılarından duruma bakarak “altı düşünme şapkası” yaklaşımını kullanmayı deneyin.

 • Bir kararın potansiyel maliyetlerini ve faydalarını düşünün.

 • Belirli bir kararın sahip olabileceğiniz özel gereksinimleri nasıl karşılayacağına dair bir puan veren bir grid analizi tekniği kullanın.

6. Hafızanı Geliştir

Çocukluk olaylarının ayrıntılarını neden hatırlayabildiğini merak ettin mi, dün tanıştığın yeni müşterinin adını unuttun mu? Yeni anıların nasıl oluşturulduğuna ve nasıl ve niçin unuttuğumuza dair araştırmalar, doğrudan günlük yaşamınızda uygulanabilecek birçok bulguya yol açmıştır.

Bellek gücünüzü artırmanın bazı yolları nelerdir?

 • Bilgiye odaklan.

 • Ne öğrendiğini prova et.

 • Dikkatini dağıtma.

Belleğinizi geliştirmek için bu ilk 10 ipucu içinde daha fazla strateji öğrenin.

7. Daha Akıllı Finansal Kararları Verin

Nobel Ödüllü psikolog Daniel Kahneman ve meslektaşı Amos Tversky, insanların karar verirken belirsizlik ve riskleri nasıl yönettiklerini inceleyen bir dizi çalışma yürüttü. Bu alandaki davranış ekonomisi olarak bilinen araştırmalar, daha akıllıca para yönetimi seçimlerini yapmak için kullanabileceğiniz bazı önemli bulgular sağladı.

Yapılan bir çalışmada, bir şirkette çalışanların aşağıdaki stratejilerden bazılarını kullanarak tasarruflarını üç katından fazla yapabileceğini bulmuştur:

 • Erteleme. Şimdi tasarruf etmeye başla.

 • Gelecekteki kazancınızın bölümlerini emeklilik birikimlerinize ayırmak için önceden taahhütte bulunun.

 • Kötü para seçeneklerine yol açabilecek kişisel önyargılardan haberdar olun.

8. Daha İyi Notlar Alın

Bir dahaki sefere sınavlar, ara sınavlar ya da final sınavları hakkında şikayette bulunmaya karar verdiğinizde, bunu düşünün: Araştırmalar, sınava girmenin, gerçekten öğrendiklerinizi daha iyi hatırlamanıza yardımcı olduğunu göstermiştir.

Başka bir çalışma, tekrarlanan testlerin, çalışmaktan daha iyi bir hafıza yardımı olabileceğini bulmuştur. Tekrar tekrar test edilen öğrenciler materyalin yüzde 61’ini geri alabilirken, çalışma grubundakiler sadece yüzde 40’ını öğrenebildiler. Bu bulguları kendi hayatınıza nasıl uygulayabilirsiniz? Yeni bilgiler öğrenmeye çalışırken, öğrendiklerinizi hafızanıza kazımak için sık sık kendi kendine test edin.

9. Daha Verimli Olun

Bazen bir gün içinde nasıl daha fazla iş yapılacağını anlatan binlerce kitap, blog ve dergi makalesi var diye düşünebilirsiniz. Ancak bu tavsiyelerin ne kadarı gerçek araştırmalara dayanıyor? Örneğin, çoklu görevlerin daha üretken olmanıza yardımcı olabileceğini duydunuz. Gerçekte, araştırmalar aynı anda birden fazla görevi yerine getirmeye çalışmanın hız, doğruluk ve üretkenliği ciddi biçimde bozduğunu bulmuştur.

Peki, üretkenliğinizi arttırmak için psikolojiden hangi dersleri kullanabilirsiniz?

 • Karmaşık veya tehlikeli görevlerde çalışırken çoklu görevlerden kaçının.

 • Eldeki göreve odaklan.

 • Dikkatini dağıtma.

10. Daha Sağlıklı Olun

Psikoloji ayrıca genel sağlığınızı iyileştirmek içinde yararlı bir araç olabilir. Nasıl mı ?

 • Çalışmalar, hem güneş ışığının hem de suni ışığın mevsimsel duygudurum bozukluğunun semptomlarını azaltabildiğini göstermiştir.

 • Araştırmalar, egzersizin daha fazla psikolojik iyi oluşa katkıda bulunabileceğini göstermiştir.

 • Çalışmalar, insanların sağlıksız davranışların risklerini anlamalarına yardımcı olmanın daha sağlıklı seçimlere yol açabileceğini buldu.

Kaynak:
Chan, J.C., McDermott, K.B., & Roediger, H.L. (2007). Retrieval-induced facilitation. Journal of Experimental Psychology: General, 135(4), 553-571.

Ophir, E, Nass, C, & Wagner, AD. Cognitive control in media multitaskers. PNAS. 2009;106(37):15583–15587, doi: 10.1073/pnas.0903620106

Psikiyatrik Blog.
Psikiyatrik Bilgi Kaynağı.