Şizoafektif belirtileri nedir?

Kategori içerisinde sabitlediğiniz konudan şizoafektif bozukluğunun ne olduğunu anladım. Ancak şizoafektif bozukluğunun tedavisi ne kadar süre devam etmektedir, belirtileri nelerdir ve kişiden kişiye değişebilir mi? Bu konular hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim. Aynı zamanda bu hastalığı tamamen ortadan kaldırlabilecek bir tedavi mevcut mudur yoksa yalnızca hastalık kontrol altına mı alınabilir?

Öncelikle Şizoafektif (f25) rahatsızlığı, Psikoz ve duygudurum bozukluğu kümelerinin kesişim kümesidir…Hastalığın seyri boyunca hastada hem duygulanım bozukluk hem de şizofreni belirtileri gözlemlenirken,bunun haricinde hastada duygulanım belirtileri gözetmeksizin sadece ve sadece şizofreni belirtileri gözlemlenebilir…

Duygulanım bozukluk ile gözlemlenen şizofreni,Duygulanım bozukluğun türevine göre değişiklik gösterir…Yani hastada hem depresyon hem de şizofreni gözlemlendiği takdirde,şizofreni belirtisi depresif özellik gösterir…Örneğin intihar düşüncesine sahip bir hastada, aynı zamanda öldükten sonra başka bir gezegene ya da istediği bir yere gideceği,ya da Tanrı ile birlikte herhangi bir Evreni yöneteceği gibi hezeyan belirtiler gözlemlenir…Yani adeta depresyon belirtisindeki intihar düşüncesi Şizofreni ile süslenmiş olur…Bu süsleme Şizoafektif hastasına göre farklılık gösterir…

Maninin içerisindeki şizofreninde ise tamamen bilimsel,dini,felsefi,sanatsal ve analitik düşünce uçuşması gözlemlenir…Artık bu sefer Şizofreni depresyonda olduğu gibi Manik duygulanım belirtisine perçinlenmiştir…Bir de Şizoafektif hastalarının duygulanım belirtisi olmaksızın gözlemlenen Şizofreni vardır,o da hastadan hastaya değişmektedir…Kimi halüsinasyonlar oluşturur kimisi de hezeyanlar oluşturur…Kimisinde ise bu belirtilere Paranoid düşünceler eklenir…İş böyle olunca artık hastanın sosyalitesi tamamen rahatsızlığı seyri boyunca inaktif duruma gelmesine sebep olur…NOT…BEN DE ŞİZOAFEKTİF HASTASIYIM…