Szondi Kişilik Testi Nedir ?

blog

#1

Test, 20. yüzyılda Macar Psikiyatrist Leopold Szondi tarafından tasarlandı.

Amaç bir kişinin, psikopatların özel fotoğraflarından kaynaklanan sempati veya nefrete bağlı olarak en derin baskı altındaki dürtüleri araştırmaktı. Szondi testi, bizi diğerlerinde rahatsız eden özelliklerin, hayatımızın erken bir döneminde kendimize karşı çıkmaya neden olan ve bu yüzden onları bastırdığımızı gösteren genel düşünceye dayanır.

NOT: Topluluğumuza üye olarak oy kullanabilir ve test sonuçlarını görebilirsiniz.

szondi%20psikoloji%20testi

  • Sadist
  • Epileptik
  • Katatonik
  • Şizofren
  • Histerik
  • Depresif
  • Manyak
  • Dissosiyatif

0 oylayanlar

Testi yorumlamadan önce bilmeniz gereken bazı psikoloji terimleri:

Bastırılmış Düşünce: Psikanalitik düşünceye göre, sahip olduğumuz en önemli psikolojik savunma mekanizması budur. En önemli işlevi, bilinçaltımızda rahatsızlık oluşturan düşünce ve arzularımızın aktarılmasını sağlamasıdır.

İnkar Düşüncesi: Bu duygu arzu ettiğimiz davranışların tam tersini benimseyen, en derin dürtülerimizi (yani istediğimiz şeyleri) kesinlikle reddettiğimiz zihinsel bir süreçtir.

Süblimasyon (Yüceltilmiş) Düşüncesi: Baskı altındaki seçimlerimizin veya davranışlarımızın, sanatsal faaliyetler, hobiler, zararsız küçük alışkanlıklar vb. gibi sosyal olarak kabul edilebilir veya yararlı olanlara aktarılması sürecidir.

Talimatlar

Bu sekiz kişinin portrelerine bakın ve karanlıkta hiçbir zaman karşılaşmak istemeyeceğiniz birisini seçin, çünkü görünüşü sizin için iğrenme ve korku yaratan biri olmalı. Sonra seçtiğiniz portrenin sayısına karşılık gelen yorumu okuyun.

ÖNEMLİ: Testin sonuçlarını yanlış anlamayın, çıkan olumsuz sonuç kesin olarak zihinsel bozukluğa sahip olduğunuz anlamına gelmez, çünkü test her bir kişilik tipinin olası bastırılmış dürtüleri hakkında bir varsayım yapmak üzere tasarlandığından psikanaliz kuramı için yardımcı olan bir testtir.

Özgün testte her biri eşcinsel, sadist, epileptik, histerik, katatonik, şizofren, depresif ve manyak olarak sınıflandırılmış 8 kişi ve buna bağlı 8 setlik sonuç vardır. Burada ki tek bir diziyi içeren set, testin küçük bir versiyonudur. Çünkü bir blog konusunda ki tüm olası yorumların tam sürümünü sunmak çok zordur.

Yorumlama

1) Sadist

Bastırılmış

Eğer bu öğretmenin portresini seçtiyseniz, bastırılmış saldırganlığınız ve başkalarını küçümseyici eğiliminiz olabilir. Ayrıca erken yaşlarda birşeyleri yönetme ihtiyacı veya otoriterlik gibi davranışları tecrübe etmiş olmanız olası olabilir.

İnkar

Tamamen zararsız ve huzurlu birisiniz, başkalarına yardım etmeye her zaman hazırsınız. Eğer bir ofis çalışanıysanız, üstleriniz sizi idare etmeyi zor bulabilir. Bir şey yapmak istemediğinizde, engeller yaratırsınız (örneğin, işe geç kalmak veya kötü bir ruh halinde olduğunuzu göstermek). Çoğunlukla kendinizi savunmak zorunda olduğunuzda, uzun vadede sizin için sorun yaratan kişileri tüketen pasif direnişi seçersiniz.

2) Epileptik

Bastırılmış

Bazı tanısal özelliklerden olan dürtüsellik, sinirlilik, öfke ve saldırganlık patlamaları yaşıyor olabilirsiniz. Eğer yuvarlak bir kafaya sahip olan bu beyefendi, sizin için dehşete ve korkuya neden olduysa, çocukluğunuzun başlarında bilinçaltınıza bu tür duygu ve davranışları bastırmış olmanız muhtemeldir.

İnkar

Muhtemelen kibar ve huzurlu bir insansınız. arkadaşça canlısı, sorumlu ve kendi kendini kontrol eden bir kişi izlenimi veriyorsunuz. Duygularınızda istikrarlısınız ve insanlarla, fikirlerle, nesnelerle kolayca bağ kurabiliyorsunuz.

3) Katatonik

Bastırılmış

Eğer bu tıraşsız ama gülen beyefendi senin için olumsuz duygulara neden olduysa, aklının bazı hiperaktif kısmını bastırmış olabilirsin. Bu durum seni hayal gücü yüksek fakat gerçeklikten kopan bir hayalperest olduğunu gösterir. Hatta karamsarlık seviyesinde bile olabilirsin.

İnkar

Basmakalıp davranışları benimseme eğilimindesiniz ve yeniliklerden, değişikliklerden hoşlanmıyorsunuz. Belki de yeni durumlara uyum sağlamak için özellikle çekingen ve zor biri oluyorsun. En büyük korkun kendini kontrol etmek olabilir.

4) Şizofren

Bastırılmış

Şizofreni kişiliği, yoğun ilgisizlik, düşüncenin çarpıtılması ve uyumsuz duygularla karakterizedir. Eğer bu çılgın bakış ve poker suratı size korkutucu geldiyse, muhtemelen başkalarına karşı bir kayıtsızlık hissi ve çocukluğunuzun erken aşamalarında yaşanılan kötü olayları bastırmış olabilirsiniz.

İnkar

Muhtemelen oldukça sosyal bir insansınız. Başkalarıyla sosyalleşmeye ve iletişim kurmaya, hayattan zevk almaya ve sık sık dışarı çıkmaya bayılıyorsunuz. Sosyallik oldukça yanıltıcıdır ve belki de her zaman yalnız olma duygusuyla yaşayan tecrit edilmiş bir kişiliği gizler. İlişkileriniz gerçek duygudan yoksun ve yüzeysel görünebilir. Derinlerde, yaşamak için başkalarına ihtiyacınız olmadığını hissedebilirsiniz.

5) Histerik

Bastırılmış

Histerik insanların bazı kişilik özellikleri, yüzeysel ve istikrarsız duygular, narsisizm ve teşhirciliktir. Bu garip bayanı en çok koktuğunuz kişi olarak seçtiyseniz, belki de dikkat çekmeye çalışan ve beğenilme arzusu için doyumsuz bir isteği bastırmış olmanız olabilir.

İnkar

Yoğun içselliği olan mütevazi bir insan izlenimi verirsiniz. Ancak, gerçekte sessiz ve utangaç bir insan gibi görünüyorsanız, başkalarını büyülemek için aşırı bir arzuya sahip olabilirsiniz. Görünüşünüze ve davranışlarınıza özenle gösterirsiniz. Örneğin, her zaman zarif ve iyi giyimli olmaya çalışırsınız, kıyafetlerinizi başkalarının dikkatini çeken aksesuarlarla tamamlarsınız.

Yüceltilmiş

Böyle insanlar nadir / abartılı bir meslek ya da hobi seçerler.

6) Depresif

Bastırılmış

Benlik saygısı eksikliği, aşağılık ve suçluluk duyguları depresyonun ana belirtileridir. Bu zararsız kadının varlığı sizin için nefretin bir sebebi olduğu gerçeği, bu semptomları kontrol altında tutmayı başaran derin depresyondaki bir kişi olduğunuz anlamına gelebilir.

İnkar

Belki de fazla düşünmeyen ve kaygısız bir insansınız. Her zaman dinamizm, güven ve iyimserlik gösterirsiniz. Bazen de distimi ve melankoli (üzgün palyaço sendromu) yaşarsınız. Şüpheli ve asık yüzlü de olabilirsiniz.

Yüceltilmiş

Depresif eğilimleriniz sizi, herkesin psikoloğu rolünü üstlenmeye ve diğer insanların sorunlarına çözüm aramaya yöneltebilir.

7) Manyak

Bastırılmış

Maninin bazı tanısal özellikleri; dışa dönüklük, aşırı uyarılma, kendini abartma, para ve duygu kaybıdır. Eğer bu nazik yüz size iğrenç geliyorsa muhtemelen içinizde eğer kontrol edilmezse, sizi çılgın biri haline dönüştürecek bir çeşit heyecanın olduğu anlamına gelir.

İnkar

Bir takdir ve tedbir örneğisiniz. Mantıklı ve tutumlu olmak, her zaman kontrollü biri olmak sizin için hayati bir önem taşır. Fazla gürültüden ve aşırılıklardan hoşlanmıyorsunuz.

8) Dissosiyatif

Bastırılmış

Bu tür kişilikler, bir kişiyi aynen yaşama arzusu ve ya karşı cinsin bir üyesi olarak kabul edilmeyi istemekle ifade edilir. Eğer bu genç adam size tehlikeli geliyorsa, belki de çocukluğunuzun ilk dönemlerinde bir kimlik problemini ya da daha spesifik olarak cinsiyet kimliğinizle ilgili bir sorunu bastırmış olabilirsiniz.

İnkar

Biyolojik cinsiyetinizi kesin olarak doğrulamak için bir eğiliminiz olabilir. Bu durumda, davranışlarınız ve görünüşünüz gerçek bir erkek ya da gerçek bir kadın olduğunuzu vurgular. Eğer bir erkekseniz çok maço olursunuz. Eğer bir kadınsanız, her zaman seksi görünmeye ve erkekleri flört etmeye zorlamaya çalışırsınız.