Yutamama korkusu(fobisi) yaşıyorum . Yemek yemeyi özledim iyileşmek istiyorum çare var mı ?

Öncelikle böylesine Psikiyatri alanında soru cevap forumu açtığınız insanlara yardımcı olduğunuz olmaya çalıştığınız için teşekkürler.

1.5 yıl önce Patates Cips’i yerken boğazıma takılıp beni öksürtmesi ve ölüm korkusu yaşatması ile o günüm çok kötü geçti ve o andan bugüne kadar süregelen yutamama korkum oluştu. Besinleri yutamayacağım korkusu nedeniyle bir tabak yemeği duruma göre 20 dk 30 dk 1 saat gibi sürelerle anca bitirebiliyorum. Sürekli yutamayacağım boğulacağım gibi olumsuz düşünceler beynimi esir alıyor. lokmayı ağzıma aldığımda çiğnerken ve yutmak isterken beynim kararsız kalıyor ve beynime yutkunma emirlerini veremiyorum versem yanlış veriyorum buda öksürmeye öğürmeye ölüm korkularına sebep oluyor. yemek vaktim gelince el kol hareketlerim oturma şeklip ani hareketlerim oluşmakta yutamama düşüncemin beynimi esir etmesinden dolayı ağzımda lokma varken . Yani ızdırapla yemek yiyebiliyorum fakat 78 kilodan 67 kiloya düştüm. Bu kadar durum kötü. Önceden Bir somun ekmeği su kullanmadan 10 dk içinde tüketirdim. şimdi çok küçük bir parça ekmeği bile çiğneyip yutarken ecel terleri döküyorum diyebilirim. Bazen lokmayı aşırı çiğnememe rağmen yutma işlemini gerçekleştiremediğim için ağzımdan çıkarıp çöp e attığım bile oluyor. Bu sorunumla ilgili vereceğim örnekler uzun sürer konuya girmeye çalışayım.

Yemek yiyen insanlara hayranlıkla bakıyorum özlüyorum eskisi gibi her türlü besini su ile veya susuz çok kısa sürede afiyetle yutabilmeyi yiyebilmeyi :slight_smile:

KBB,Gastroenteroloji, Nöroloji doktorlarının incelemesi sonucu yutmama engel bir sorun saptanmadı. Sorunun psikolojik olabileceği sebebi ile Psikiyatri doktoruna gitmem tavsiye edildi.

Gittim. Öncelikle ilçe devlet hastanesindeki psikiyatri doktoruna gittim . Size anlattığım gibi yaşadığım durumu onada anlattım.

20 mg paxera yazıp 1 ay sonra gelmemi söyledi. 1 ay sonra gittim ve ilacın hic bir faydasını görmediğimi hastalığımın dahada şiddetlendiğini zayıfladığımı söyledim. O da bu durumda kendisinin yardımcı olamayacağını ve İl merkezindeki Psikiyatri doktoruna gitmemi söyledi hatta sevk etti.

İl merkezine gittim oradaki hastanede Psikiyatri doktoruna aynen derdimi anlattım . O da 50mg misol yazdı 2 ay sonra gel dedi. Kullandım hiç bir işe yaramadığını farkettim . Fakat doktora gitmek istemedim moralim bozuldu çünkü çare bulamıyorlardı hep.

Daha sonrada kendi kararımla sorunumu çözmek için araştırmalar yaptım. Bir kaynakta Davranışçı tedavi yaklaşımı metodlarını uygulamaya çalıştım ama onuda pek beceremedim.
Hatta bir çılgınlık yapıp :smile: google’a dünyanın en iyi antidepresanı yazıp bir sitedeki kullanıcıların yorumları önerileri doğrultusunda Prozac ilacını tercih edip satın aldım kullandım. 20mg prozac 2 ay kullandım. Hiç bir faydasını görmedim. 3 hafta oldu bıraktım .

Yine araştırmalarımda sorunumun çözümü adına son bir veya bir kaç çareden uygulanmayanlar olduğunu fark ettim.

Bunlardan uygulanmasını istediğim Psikoterapi + farklı ilaç tedavisi.

İlaç konusunda internet üzerinden hastayı muayene etmeden ilaç tavsiye edemezsiniz bunun farkındayım böyle bir talebimde söz konusu değildir siz yazmadan ben yazayım dedim :slight_smile:

Fakat bu seferde hastaneye gidebilmek için sağlık güvencem yok .
İl merkezine gidecek param da yok.

Bu yüzden bu Psikiyatri forumunda Psikoterapi eğitimi almış bir doktor veya bir uzman ilgili bilgili tarafından şahsıma mail yolu ile olur skype yolu ile olur internet üzerinden ücretsiz Psikoterapi vermesini talep ediyorum.

İyileşmek istiyorum eğer bu konuda yardımcı olursanız sevinirim olmazsanızda canınız sağolsun.

dediğim gibi sağlık güvencem yok hastaneye gitmem için muayene ücreti 50 tl dir ve yapılacak her hizmet için + ilave ücret talep edilmektedir. Bunu ödeyecek gücüm bulunmamaktadır.

Saygılarımla…

Merhaba,

Disfaji gerçektende bireye büyük sıkıntılar çıkaran bir rahatsızlıktır. Öncelikle maddi açıdan sıkıntı yaşıyorsan mutlaka SGK’nın isteğe bağlı sigortası veya genel sağlık sigortası kapsamında rahatlıkla, ek bir ücret ödemeden muayene olabilirsin. Ayrıntılı bilgi için sana en yakın SGK kurumuna gidersen mutlaka yardımcı olacaklardır. Eğer bir işte çalışmadığını belgelersen ücret bile ödemene gerek kamayabilir.

Ayrıca internet üzerinden psikoterapi ne yazık ki veremiyoruz. Fakat internet üzerinden bu hizmeti verdiğini söyleyen kişiler mevcut. Belki daha önce karşılaşmış olabilirsin ama şu yazının sana çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Disfaji yaşayan birinin tecrübeleri;
http://tecrubeninblogu.blogspot.com.tr

Merhaba yanıt verdiğiniz için teşekkürler.

Maddi açıdan sıkıntı yaşadığım doğrudur fakat ailemle kaldığım için ailemin emekli maaşını benim parammış gibi değerlendirip bu yüzden borç çıkartıyorlar. Bu yeni değil bu konuda bilgiliyim. 2015 yılından beri para ödüyorum son aylardada ödeyemedim 830 tl küsür borç birikti ve güvencem kesildi. Ayrıca engelliyim de . Fakat böyle olmam devletimizin umrunda değil .

Keşke ücretsiz psikoterapi veren birisini bulabilseydim.

Disfaji diyebilir miyiz bilmiyorum disfaji olarak hiç söz etmediler . Sadece psikolojik kaynaklı dediler yazımdada belirttiğim gibi yutmama sebep olan başka bir neden bulunamadı.

1.5 yıldır google kazan ben kepçe aramadıgım sayfa kaldı mı sanıyorsunuz :smiley: ayrıca o blogun sahibide iyileşememiş birisi :smiley: daha öncede okudum.

tecrübeye değil tedaviye ve sonucunda iyileşmeye ihtiyacım var sadece.

yinede ilginiz alakanız için teşekkür ediyorum. Umarım bigün boş zamanım ve sağlık güvencem olur.

hayırlı günler kolay gelsin.